Zamówienia publiczne: pełnomocnictwo do składania ofert

Zdarza się, że udzielenie pełnomocnictwa jest jedynym sposobem udziału wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Nieprawidłowo sporządzone może zniweczyć jego szanse na uzyskanie kontraktu.

Publikacja: 15.09.2015 04:00

Foto: 123RF

W postępowaniach prowadzonych na podstawie ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP) działanie poprzez pełnomocnika jest możliwością, z której wykonawcy chętnie korzystają. Podpisywanie ofert, wnoszenie odwołań do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) czy przystępowanie do odwołań konkurentów wymaga jednak wykazania prawidłowego umocowania do działania w imieniu wykonawcy.

PZP nie reguluje wprost kwestii udzielania pełnomocnictw, odsyłając w tym zakresie do przepisów kodeksu cywilnego (KC). KC wyróżnia zaś pełnomocnictwo ogólne (do czynności zwykłego zarządu), rodzajowe (do określonego rodzaju czynności) oraz szczególne (do dokonania konkretnej czynności). Z uwagi na pisemność postępowania o udzielenie zamówienia pełnomocnictwo w postępowaniu powinno być udzielone w formie pisemnej, podobnie jak pełnomocnictwo do wnoszenia środków ochrony prawnej w imieniu wykonawcy. Pełnomocnictwa w PZP można podzielić w zależności od etapów procedury i charakteru czynności, których dotyczą.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama