Reklama
Rozwiń

Przyjmowanie do firmy cudzoziemca

Polski rynek pracy otwiera się na imigrantów z państw trzecich. Wraz ze wzrostem ich zatrudnienia rośnie jednak liczba nieprawidłowości. Często wynikają one z niewiedzy, ale też z niedbałości.

Aktualizacja: 11.09.2015 10:21 Publikacja: 11.09.2015 06:30

Przyjmowanie do firmy cudzoziemca

Foto: www.sxc.hu

Aby legalnie zatrudnić cudzoziemca, powinny być spełnione konkretne warunki. Musi on posiadać ważny dokument uprawniający go do pobytu na terytorium Polski wraz z odpowiednią podstawą pobytu (umożliwiającą podjęcie zatrudnienia). Firma powierzająca wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest zobowiązana uzyskać dla niego zezwolenie na pracę (chyba że takie nie jest wymagane). Samo natomiast wykonywanie pracy nie może się odbywać na innych warunkach lub stanowisku niż określone w zezwoleniu. Jak orzekł bowiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 kwietnia 2009 r. (II SA/Wa 1677/08), w przypadku zezwoleń na pracę cudzoziemców najistotniejsze jest to, by ten, kto otrzymał stosowne zezwolenie (przyrzeczenie), wykonywał jedynie tę pracę, która została określona w tym zezwoleniu (przyrzeczeniu).

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego