Poręczenie jako zabezpieczenie wadium w przetargu

Jeżeli przedsiębiorca nie chce udzielić zabezpieczenia bezpośrednio w pieniądzu, ma prawo przedstawić gwarancję lub poręczenie. Tego ostatniego nie zawsze muszą udzielać banki lub kasy oszczędnościowo-kredytowe. Firmy mogą także skorzystać z usług instytucji poręczeniowych współpracujących z PARP.

Publikacja: 08.05.2015 02:00

Poręczenie jako zabezpieczenie wadium w przetargu

Foto: www.sxc.hu

Poręczenie wadium to jedna z ostatnich instytucji, jakie pojawiły się w ofercie firm poręczeniowych (funduszy doręczeniowych) współpracujących z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Chodzi tu o instytucje, które spełniają kryteria i działają zgodnie ze standardami stworzonymi dla tzw. krajowego systemu usług. Wśród nich działają różne instytucje. Takie, które udzielają np. preferencyjnych pożyczek, inwestują w innowacyjne, obiecujące przedsięwzięcia i udzielają poręczeń. Do tej pory te ostatnie reklamowane były przede wszystkim pod kątem dostępu do środków na nowe inwestycje. I oczywiście nadal mogą być tak wykorzystywane. Chodzi więc o stworzenie możliwości zaciągnięcia kredytu lub pożyczki takiej firmie, która chciałaby się rozwijać, ale ze względu na brak odpowiednich zabezpieczeń oraz krótką historię działalności (brak historii kredytowej) nie jest wiarygodnym klientem dla banku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku