Unia wspiera rozwój załogi

Przedsiębiorca, który samodzielnie organizuje projekt szkoleniowy dla pracowników, może się starać o unijne dofinansowanie tylko do części kosztów uznawanych za tzw. kwalifikowane. Żadnej dopłaty nie dostanie na szkolenia, które ma obowiązek przeprowadzić (np. BHP).

Publikacja: 30.04.2015 06:30

Unia wspiera rozwój załogi

Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer

Przedsiębiorcy występują o różne rodzaje pomocy i przyświeca im różny cel. Jedni chcą zdobyć środki na prowadzenie badań, doskonalenie własnych produktów, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Inni planują kupić nowoczesne maszyny, urządzenia albo patenty lub licencje, co miałoby im pozwolić na rozwój działalności. Jeszcze inni stawiają na rozwój kwalifikacji własnych pracowników.

Niezależnie od tego udzielanie pomocy publicznej przez państwo i jego instytucje wymaga zgody Komisji Europejskiej. To ona bowiem czuwa nad przestrzeganiem reguł uczciwej konkurencji na jednolitym rynku europejskim. Jednak w praktyce nie każdy przypadek dofinansowania jest jej zgłaszany. A jest to możliwe i pozostaje legalne, gdy zastosowany instrument wsparcia, zasady jego przyznania i maksymalna wysokość pomocy są zgodne z uprzednimi ustaleniami Komisji. Sprowadza się to do tego, że KE z góry uznaje niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem, czyli za nienaruszające zasad konkurencji.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku