Aktualizacja: 17.04.2015 09:22 Publikacja: 17.04.2015 02:00
Foto: Rzeczpospolita
Prawie 150 mld zł piechotą nie chodzi. Na chętnych czeka też rynek unijny. To kolejne solidne miliardy, tym razem euro. Warto więc schylić się po smaczny kawałek, bo nie jest on tylko dla łasuchów.
Co czwarta firma w naszym kraju próbuje uszczknąć coś z zamówieniowej patery. Dla wszystkich nie wystarczy, ale należy się starać. Oczywiście nie każdy przedsiębiorca ma predyspozycje finansowe, ekonomiczne, techniczne, kadrowe czy organizacyjne, by startować w przetargach czy negocjacjach. Jednak gdy ma się czegoś za mało, to nie jest jeszcze dramat. Zawsze można wejść w sojusz gospodarczy z firmami kolegów czy nawet niezbyt lubianych konkurentów z branży. Prawo zamówień publicznych pozwala na wspólne ubieganie się wykonawców o udzielenie zamówienia. Nie narzuca też dopuszczalnych form ani sposobów składania oferty przez działających razem wykonawców. W praktyce najpopularniejsze jest działanie w ramach konsorcjów czy spółek cywilnych. Aby było ono całkowicie legalne, skuteczne i nie stwarzało podstaw do oskarżania o zmowę ograniczająca konkurencję, warto poznać reguły, które rządzą funkcjonowaniem wspólnych przedsięwzięć gospodarczych. Do tego wystarczy przeczytać artykułu „Dla kogo zamówienia publiczne" Marceliny Daszkiewicz, prawniczki w Kancelarii Prawnej Pieróg & Partnerzy.
99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!
Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas