Aktualizacja: 17.04.2015 09:22 Publikacja: 17.04.2015 02:00
Foto: Rzeczpospolita
Prawie 150 mld zł piechotą nie chodzi. Na chętnych czeka też rynek unijny. To kolejne solidne miliardy, tym razem euro. Warto więc schylić się po smaczny kawałek, bo nie jest on tylko dla łasuchów.
Co czwarta firma w naszym kraju próbuje uszczknąć coś z zamówieniowej patery. Dla wszystkich nie wystarczy, ale należy się starać. Oczywiście nie każdy przedsiębiorca ma predyspozycje finansowe, ekonomiczne, techniczne, kadrowe czy organizacyjne, by startować w przetargach czy negocjacjach. Jednak gdy ma się czegoś za mało, to nie jest jeszcze dramat. Zawsze można wejść w sojusz gospodarczy z firmami kolegów czy nawet niezbyt lubianych konkurentów z branży. Prawo zamówień publicznych pozwala na wspólne ubieganie się wykonawców o udzielenie zamówienia. Nie narzuca też dopuszczalnych form ani sposobów składania oferty przez działających razem wykonawców. W praktyce najpopularniejsze jest działanie w ramach konsorcjów czy spółek cywilnych. Aby było ono całkowicie legalne, skuteczne i nie stwarzało podstaw do oskarżania o zmowę ograniczająca konkurencję, warto poznać reguły, które rządzą funkcjonowaniem wspólnych przedsięwzięć gospodarczych. Do tego wystarczy przeczytać artykułu „Dla kogo zamówienia publiczne" Marceliny Daszkiewicz, prawniczki w Kancelarii Prawnej Pieróg & Partnerzy.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Słynne już przesłuchanie Barbary Skrzypek przez prokuraturę skłoniło mnie do wspomnień – jak to się stało, że jest jak jest.
Złoty nieznacznie tracił na wartości w środę. Prawdziwe rynkowe emocje wciąż jednak przed inwestorami.
Wartość rynku zamówień publicznych sięgnęła 280 mld zł w 2023 r. i ciągle rośnie. Uczestniczy w nim około 30 tys. zamawiających. – To ogromna skala – powiedziała Agnieszka Olszewska, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, która była gościem Tomasza Pietrygi w programie „Prawo dla profesjonalistów”.
Wierzyciel zgłosił wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. O tym, że została pominięta, a postępowanie prawomocnie zakończone, dowiedział się z odpowiedzi na skargę na przewlekłość. Teraz domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa.
Transpłciowość, szybkie rozwody, możliwość zaprzeczenia ojcostwa. To nie wątki z amerykańskiego serialu, tylko nasza polska rzeczywistość, także ta prawna.
Czy rodzic, który zostawia dziecko w oknie życia, popełnia przestępstwo?
Interesujące stają się sprawy polityków chronionych immunitetami. Wiele ich działań to tylko zasłony dymne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas