Kowalski o zamówieniach publicznych: Jak ugryźć razem

Rynek zamówień publicznych w Polsce to kawał dobrego ciacha.

Aktualizacja: 17.04.2015 09:22 Publikacja: 17.04.2015 02:00

Kowalski o zamówieniach publicznych: Jak ugryźć razem

Foto: Rzeczpospolita

Prawie 150 mld zł piechotą nie chodzi. Na chętnych czeka też rynek unijny. To kolejne solidne miliardy, tym razem euro. Warto więc schylić się po smaczny kawałek, bo nie jest on tylko dla łasuchów.

Co czwarta firma w naszym kraju próbuje uszczknąć coś z zamówieniowej patery. Dla wszystkich nie wystarczy, ale należy się starać. Oczywiście nie każdy przedsiębiorca ma predyspozycje finansowe, ekonomiczne, techniczne, kadrowe czy organizacyjne, by startować w przetargach czy negocjacjach. Jednak gdy ma się czegoś za mało, to nie jest jeszcze dramat. Zawsze można wejść w sojusz gospodarczy z firmami kolegów czy nawet niezbyt lubianych konkurentów z branży. Prawo zamówień publicznych pozwala na wspólne ubieganie się wykonawców o udzielenie zamówienia. Nie narzuca też dopuszczalnych form ani sposobów składania oferty przez działających razem wykonawców. W praktyce najpopularniejsze jest działanie w ramach konsorcjów czy spółek cywilnych. Aby było ono całkowicie legalne, skuteczne i nie stwarzało podstaw do oskarżania o zmowę ograniczająca konkurencję, warto poznać reguły, które rządzą funkcjonowaniem wspólnych przedsięwzięć gospodarczych. Do tego wystarczy przeczytać artykułu „Dla kogo zamówienia publiczne" Marceliny Daszkiewicz, prawniczki w Kancelarii Prawnej Pieróg & Partnerzy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku