- Czy w każdej sytuacji losowej, która spowoduje w mojej firmie utratę mienia, mogę liczyć na odszkodowanie dzięki ubezpieczeniu BI?
Jak w przypadku wszystkich polis, w ubezpieczeniu od utraty zysku są przypadki, gdy ochrona ubezpieczeniowa jest wyłączona. Zdarzenia, za które zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności, są określone w umowie ubezpieczenia oraz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej określają sytuacje, kiedy nie jest możliwie uzyskanie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń. Z tego względu przed wyborem konkretnej oferty warto zwrócić szczególną uwagę na katalog wyłączeń.
W ubezpieczeniu BI wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej są określane przez ubezpieczycieli w podobny sposób. Mogą jednak się różnić między sobą w istotny sposób. W konkretnej umowie ubezpieczenia katalog wyłączeń może być szerszy niż w ofercie innego zakładu ubezpieczeń. Zakres wyłączeń może być uzależniony również od wariantu umowy, który wybierze przedsiębiorca po analizie ogólnych warunków ubezpieczenia.
Najczęściej stosowanymi wyłączeniami ochrony ubezpieczeniowej w ubezpieczeniu BI są szkody powstałe na skutek działań wojennych, winy umyślnej, nieuzasadnionej zwłoki lub rażącego niedbalstwa ubezpieczonego, decyzji właściwych władz lub organów, która uniemożliwia bądź opóźnia odbudowę zniszczonego lub uszkodzonego mienia, spadku wartości nieuszkodzonych towarów. Ubezpieczony nie ma też co liczyć na to, że polisa BI ochroni go przed karami pieniężnymi, grzywnami lub odszkodowaniami, do których ubezpieczony będzie zobowiązany z tytułu niewykonania zobowiązań.
W przypadku ubezpieczenia BI należy mieć również świadomość, że ubezpieczyciel nie odpowie, gdy szkoda powodująca utratę zysku wystąpiła w okresie obowiązywania umowy z tytułu ubezpieczenia zysku, jednak już po okresie obowiązywania ubezpieczenia mienia.
Przykład
Przedsiębiorca Jan Kowalski zawarł umowę ubezpieczenia maszyn do produkcji mebli na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych z zakładem ubezpieczeń X SA. Umowa została zawarta na okres od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. Natomiast umowa ubezpieczenia BI została zawarta na okres od 1 kwietnia 2014 roku do 31 marca 2015 roku. W styczniu 2015 roku na skutek pożaru w zakładzie produkcyjnym uszkodzone zostały wszystkie maszyny. Produkcja mebli została wstrzymana na 2 miesiące. Jan Kowalski w tym czasie utracił zysk w wysokości 200 tys. zł. Mimo iż szkoda powodująca utratę zysku (pożar maszyn) nastąpiła w okresie kiedy obowiązywała umowa ubezpieczenia od utraty zysku, odszkodowanie nie będzie przysługiwało, gdyż umowa ubezpieczenia mienia rozwiązała się 31 grudnia 2014 roku.
Tego typu sytuacji można uniknąć. W tym celu umowa ubezpieczenia utraty zysku powinna zostać zawarta na taki sam okres ubezpieczenia jak umowa ubezpieczenia mienia od zdarzeń losowych.