Reklama
Rozwiń

Weksel: co powinno się znaleźć na dokumencie

Każdy weksel powinien mieć ściśle określoną treść. Nieprawidłowe jego wypełnienie przez przedsiębiorcę może skutkować surową jego odpowiedzialnością karną. Grozi za to nawet 25 lat więzienia

Aktualizacja: 02.01.2015 08:16 Publikacja: 02.01.2015 05:35

Firmy mogą sobie ułatwić dokonywanie wzajemnych rozliczeń

Firmy mogą sobie ułatwić dokonywanie wzajemnych rozliczeń

Foto: Fotorzepa, Michał Sadowski MS Michał Sadowski

Brak wymaganego przepisami elementu na dokumencie powoduje, że przestaje on być wekslem. W konsekwencji nieprawidłowo wypełniony dokument może nie być wartościowym zabezpieczeniem roszczeń. Okaże się bezwartościowym papierkiem, na podstawie którego przedsiębiorca nie odzyska należnych pieniędzy.

Osoby prowadzące firmy i reprezentujące ich interesy  muszą zatem pamiętać, że weksel trasowany i własny zawiera przede wszystkim nazwę weksel w języku, w jakim go wystawiono. Konieczne jest również umieszczenie bezwarunkowego polecenia zapłacenia oznaczonej sumy, która powinna być dokładnie oznaczona w pieniądzu i w określonej walucie. Ważne jest też wskazanie terminu płatności. Jeżeli go brakuje, to weksel nie traci ważności i uważany jest za płatny za okazaniem. Podobnie jest przy oznaczeniu miejsca płatności. Jeżeli go brakuje, to weksel jest ważny i uznaje się, że jest on płatny w miejscu wymienionym obok nazwiska trasata (w wekslu trasowanym). Natomiast  przy wekslu własnym miejscem płatności jest miejsce  jego wystawienia. Kolejnym warunkiem ważności tego papieru wartościowego jest oznaczenie remitenta, czyli osoby, na której rzecz lub zlecenie zapłata ma być dokonana. Oznacza się go przez podanie przynajmniej jego nazwiska. Weksel musi też zawierać datę i miejsce jego wystawienia oraz podpis wystawcy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego