Aktualizacja: 10.12.2014 04:00 Publikacja: 10.12.2014 04:00
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 7 czerwca 2013 r. (V SA/Wa 882/13).
Beneficjent zawarł z instytucją zarządzającą umowę o dofinansowanie projektu ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki". Po zakończeniu realizacji projektu okazało się, że nie osiągnął wskaźników określonych we wniosku o dofinansowanie oraz w umowie. Był to projekt szkoleniowy, w którym ostatecznie wzięło udział 48 osób z zakładanych 120, z czego 11 zdało egzamin i uzyskało certyfikat – z założonych 50. Cel ogólny projektu został zrealizowany na poziomie 40 proc. Na tej podstawie instytucja pośrednicząca zdecydowała o zastosowaniu reguły proporcjonalności, która jest określona w „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL". Metoda ta obejmowała rozliczone koszty zarządzania projektem oraz koszty pośrednie. Instytucja zarządzająca wezwała beneficjenta do zwrotu środków wynikających z zastosowania reguły proporcjonalności. Po upływie wyznaczonego w wezwaniu terminu organ wszczął z urzędu postępowanie administracyjne, które zakończyło się wydaniem decyzji nakazującej beneficjentowi zwrot ww. środków. Beneficjent złożył odwołanie do ministra rozwoju regionalnego, który zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy. W uzasadnieniu wskazano, że beneficjent zgodnie z zapisami umowy zobowiązał się do realizacji projektu na podstawie wniosku, a w przypadku wydatkowania środków niezgodnie z przeznaczeniem i/lub procedurami – do zwrotu części lub całości dotacji. Dodatkowo beneficjent jako argument podał, iż w dniu podpisywania umowy obowiązywały inne wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL, tj. z 28 grudnia 2009 r., w których nie ma zapisu o stosowaniu reguły proporcjonalności. Minister nie zgodził się z tym argumentem, ponieważ zapisy umowy zobowiązują beneficjenta do stosowania aktualnie obowiązujących wytycznych. Minister nie znalazł również uzasadnienia dla twierdzeń beneficjenta, że reguła proporcjonalności została zastosowana nieprawidłowo w stosunku do kosztów zarządzania projektem oraz kosztów pośrednich, gdyż bezpośrednio z wytycznych wynika, że może ona być zastosowana do zadania merytorycznego, które nie zostało w pełni zrealizowane, i proporcjonalnie do kosztów zarządznia projektem oraz kosztów pośrednich. Obalony został również argument, że wskaźniki nie zostały zrealizowane nie z winy beneficjenta, lecz z przyczyn niezależnych. Minister uznał, że błąd ten wynika ze złego skonstruowania wniosku o dofinansowanie i źle oszacowanych wskaźników.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas