Dostępne produkty ubezpieczeniowe w kontekście podatków zasadniczo dotyczą odpowiedzialności cywilnej związanej z błędami zawodowymi osób profesjonalnie zajmujących się prowadzeniem księgowości osób trzecich (biuro rachunkowe) albo świadczących usługi doradcze (doradca podatkowy).

- Z uwagi na to, że ubezpieczenie OC biur rachunkowych czy też doradców podatkowych nie działających w formie spółek posiadających osobowość prawna albo podmiotów zatrudniających doradców podatkowych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, to zakres pokrycia jest dosyć szeroki, bo oparty na stosownych rozporządzeniach - wyjaśnia Anna Zielińska, zastępca dyrektora Biura w Warszawie STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.

Dla dużej spółki problemy podatkowe rzadziej oznaczają „być albo nie być", jak to  jest w przypadku małych podmiotów. Poważne konsekwencje mogą natomiast ponieść osoby, które odpowiadają za zaistniałe problemy podatkowe.

– Około 75 proc. kontroli skarbowych kończy się znalezieniem nieprawidłowości. W przypadku wyroku skazującego, osoby odpowiedzialne podlegają karze grzywny, pozbawienia wolności albo obu tym karom łącznie -  mówi Sylwia Kozłowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej w Gras Savoye. – Ponadto dane osoby skazanej prawomocnym wyrokiem są wpisywane do Krajowego Rejestru Karnego i widnieją tam przez minimum pięć lat. Przez ten czas  osoby te nie mogą pełnić funkcji członków zarządu i zasiadać w radach nadzorczych.

W ubiegłym roku aż 90 proc. oskarżonych o przestępstwo skarbowe uznano za winnych zarzucanych im czynów.

Podatki i kary nałożone na firmę czy też jej reprezentantów należą do kluczowych wyłączeń zarówno w polisach D&O (jest to ubezpieczenie OC członków władz spółek), jak i polisach odpowiedzialności cywilnej. Jednak rynek wypracował rozwiązania, które przynajmniej częściowo pozwalają na objęcie ochroną w zakresie podatkowo-karnym.

– W ramach polisy D&O można objąć ochroną zobowiązania publicznoprawne ponoszone na podstawie art. 107 w zbiegu z art. 116 Ordynacji podatkowej, czyli w przypadku, gdy majątek spółki nie jest wystarczający na pokrycie zobowiązań podatkowych – tłumaczy Sylwia Kozłowska.

Odpowiedzialność ta dotyczy sytuacji,  gdy egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna i we właściwym czasie z winy członków zarządu nie zgłoszono wniosku o ogłoszenie upadłości, nie wszczęto postępowania układowego bądź nie wskazano mienia, z którego egzekucja jest możliwa.

Ochroną mogą być objęte roszczenia regresowe spółki do członków władz

– W tym zakresie odpowiedzialność ubezpieczyciela z reguły ograniczona jest sublimitem w ramach głównej sumy gwarancyjnej, a sam zakres odpowiedzialności mieści się w ramach odpowiedzialności wynikającej z całokształtu umowy ubezpieczenia i mających zastosowanie OWU – wyjaśnia  Anna Zielińska.

Dodatkowo ochroną mogą być objęte roszczenia regresowe spółki do członków władz, jeżeli podstawą takiego roszczenia jest poniesiona przez spółkę strata w związku z zapłatą kary, grzywny, odsetek przez spółkę, jeżeli taka zapłata wynika z nieprawidłowego działania osoby ubezpieczonej, w tym z niedopełnienia obowiązku zapłaty podatku, złego jego naliczenia etc.

Ubezpieczyć też można księgową,  czyli osobę fizyczną. Taka polisa zapewni pokrycie kosztów adwokata i kosztów sądowych oraz refundację kar, grzywien i mandatów nałożonych przez fiskusa. W ramach tego produktu można ubezpieczyć poza osobami zajmującymi się na co dzień sprawami księgowymi takimi jak dyrektor finansowy, główny księgowy, pracownicy, również członków zarządu spółki. Wszystkie te osoby mogą bowiem ponosić odpowiedzialność karnoskarbową.