Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Burmistrz na wniosek wspólnika, a jednocześnie współwłaściciela naszej nieruchomości wydał decyzję o zatwierdzeniu zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku gospodarczego. Wniosłem do organu o wznowienie postępowania. Burmistrz wydał decyzję odmowną. Stwierdził, że w postępowaniu nie doszło do naruszenia prawa, albowiem wszelkie powiadomienia wysyłane były na adres tego ze wspólników, który został upoważniony do odbioru wszelkiej korespondencji. Czy decyzja ta jest właściwa?
Nie,
ponieważ burmistrz nie mógł merytorycznie rozstrzygnąć wniosku na tym etapie. Po wpłynięciu wniosku czynności organu powinny zasadniczo ograniczać się do zbadania, czy wniosek o wznowienie: pochodzi od osoby mającej (mogącej mieć) przymiot strony, został złożony z zachowaniem ustawowego terminu oraz czy zawiera wskazanie ustawowej podstawy wznowienia. Następnie burmistrz powinien wydać postanowienie o wszczęciu postępowania wznowieniowego. Dopiero to postanowienie stanowi podstawę do przeprowadzenia przez organ postępowania co do przyczyn wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy. Od tego momentu burmistrz mógł dokonywać oceny prawidłowości doręczeń, w tym kwestii udzielenia upoważnienia do odbioru korespondencji.
Pogląd powyższy potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażony w wyroku z 20 lutego 2014 r. (II OSK 2259/2012), w którym stwierdzono, że ocena przyczyn wznowienia postępowania przed wydaniem postanowienia o wznowieniu postępowania jest niedopuszczalna. Negatywny wynik ustaleń we wstępnym etapie co do powodów wznowienia nie może być przesłanką odmowy wznowienia postępowania.
podstawa prawna: Art. 145 § 1 pkt 4 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 267 ze zm.)