Opodatkowaniu w naszym kraju będzie podlegać dochód uzyskany przez CFC. Podatek od tych dochodów polski podatnik zapłaci w terminie do dziewiątego miesiąca roku następnego po swoim roku podatkowym, w którym taki obowiązek podatkowy powstał.

Do podstawy opodatkowania należy zaliczyć taką część dochodu, która proporcjonalnie odpowiada posiadanym udziałom związanym z prawem do uczestnictwa w zyskach oraz okresowi, w którym te udziały były posiadane. Od podstawy będzie z kolei można odliczyć dywidendy otrzymane od tej CFC oraz kwoty ?z odpłatnego zbycia udziału ?w CFC.

Konieczne dodatkowe księgi rachunkowe

Szczególnie istotne (i uciążliwe) dla polskich podatników jest to, że dochód CFC należy liczyć zgodnie z polskimi przepisami o podatkach dochodowych. W praktyce będzie to więc oznaczać konieczność prowadzenia dodatkowych ksiąg rachunkowych dla każdego podmiotu, na zasadach zgodnych z polskimi regulacjami podatkowymi oraz rachunkowymi. Może to być problemem dla polskiego podatnika również z innego powodu. Mianowicie przy tak niskim minimalnym progu udziałowym (25 proc.) podatnik nie zawsze będzie miał możliwość uzyskania tak szczegółowych informacji o działalności podmiotu, które byłyby potrzebne do prowadzenia ksiąg.

Warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, ustawodawca restrykcyjnie podszedł do kwestii określania roku podatkowego CFC. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie roku podatkowego CFC albo jeśli przekracza on 12 miesięcy, to wówczas przyjmuje się, że jej rok pokrywa się z rokiem podatkowym polskiego podatnika. Podatnikowi może więc nic nie dać wydłużenie roku podatkowego CFC.

Po drugie, dość restrykcyjnie ustawodawca podszedł również do kwestii udziałów uprawniających do partycypacji w zyskach. Jeżeli bowiem nie jest możliwe ustalenie takiego prawa podatnika albo jeżeli podatnik wprawdzie posiada udziały, ale nie upoważniają go one do udziału w zyskach (prawo to zostało np. wyłączone lub ograniczone), to należy przyjąć najwyższą możliwą procentową wartość odzwierciedlającą jakikolwiek udział podatnika. W takiej sytuacji za udział w zysku zostanie uznany np. udział dający prawo głosu w organie stanowiącym. Natomiast w przypadku CFC położonej w raju podatkowym rzeczywisty udział będzie nieistotny.

W przypadku takich podmiotów zawsze trzeba będzie uznać, że podatnik posiadał 100 proc. udziałów przez cały rok podatkowy CFC.

Rejestry ?i zeznania

Dodatkowym obowiązkiem nałożonym na polskiego podatnika będzie konieczność prowadzenia rejestru spółek zagranicznych, które kwalifikują się jako CFC. Rejestr taki, wraz z odrębnymi ewidencjami księgowymi dla każdej ?ze spółek, będzie musiał być udostępniony na każde żądanie organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ?(w terminie siedmiu dni ?od otrzymania takiego żądania). W przypadku nieprzedstawienia tej dokumentacji organ określi dochód podlegający opodatkowaniu w Polsce w drodze oszacowania i od tego dochodu ustali kwotę należnego w Polsce podatku.

Jak już wspomniano, podatnik zapłaci 19-proc. podatek ?w ciągu dziewięciu miesięcy następnego roku podatkowego. W tym też terminie podatnik będzie musiał złożyć zeznanie podatkowe (odrębne dla każdej CFC). W zeznaniu tym wskaże dochód z zagranicznej spółki kontrolowanej osiągnięty w danym roku podatkowym, którego zeznanie dotyczy. Wzór takiego zeznania wraz z objaśnieniami co do sposobu jego składania, w tym miejsca składania, zostanie określony w rozporządzeniu MF.