Jesienią na budowach pojawia się pytanie: czy zdążymy skończyć inwestycję przed zimą? Jednak z punktu widzenia podatku od nieruchomości może być opłacalne przeciągnięcie budowy do stycznia. Jakie ?są podstawowe reguły obowiązku podatkowego ?w tym zakresie?
Michał Nielepkowicz:
Rzeczywiście, zakończenie budowy po 1 stycznia może być korzystne. Według ?ustawy o podatkach ?i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia roku następującego po roku, ?w którym budowa została zakończona. Jeśli zatem zakończymy trwającą dziś budowę w styczniu ?2015 roku, to podatek zapłacimy dopiero za 2016 rok. Jednak obowiązek pojawia się nie tylko po zakończeniu budowy, ale też w razie rozpoczęciu użytkowania budynku czy budowli, ?nawet w jego części, przed ostatecznym wykończeniem. Zdarzało się nawet, że organy podatkowe chciały opodatkować cały budynek, gdy użytkownicy zaczęli korzystać tylko z jego części. Na taką interpretację pozwalał im niezbyt precyzyjny przepis ustawy. Jednak najnowsze orzecznictwo sądów
(np. wyrok NSA z 14 sierpnia ?2012 r., II FSK 2444/10)
wskazuje, że w takim przypadku podatkowi podlega tylko ta część budynku, która jest faktycznie użytkowana.
Użytkownik budynku może zatem skorzystać ze swoistych wakacji podatkowych, nawet rocznych. Komu one przysługują?
To nie jest jasno powiedziane w przepisach. Zdarzały się problemy ?w sytuacjach, gdy np. budynek ukończony na początku roku kalendarzowego zostawał ?w kwietniu sprzedany. ?Organy podatkowe często twierdziły, że nabywca takiego budynku nie może korzystać ?z owych wakacji podatkowych. Jednak również tu sądy administracyjne stawały ?po stronie podatnika (np. wyrok NSA z 10 marca 2010 r., II FSK 1766/08).
Jak stwierdzić, kiedy następuje zakończenie budowy lub rozpoczęcie użytkowania budynku?
Co do użytkowania, to organy podatkowe stwierdzają to na podstawie faktów, bo trudno zaprzeczyć użytkowaniu, gdy w części budynku urządzono biuro, ?do którego codziennie przychodzą pracownicy. Zakończenie budowy można wykazać dziennikiem budowy, zawierającym stwierdzenie o zakończeniu robót. Pomocne może być również zezwolenie na użytkowanie wydane przez organ nadzoru budowlanego. Zakończenie budowy może być bowiem nieco odłożone ?w czasie, gdy nadzór budowlany już po zgłoszeniu gotowego budynku nakaże jeszcze wykonanie jakichś uzupełniających prac budowlanych. Jednak formalne zakończenie budowy, nawet tak udokumentowane, może nie mieć znaczenia dla organu podatkowego, gdy wcześniej rozpoczęto użytkowanie budynku lub budowli.
—rozmawiał Paweł Rochowicz