W pierwszej kolejności do państwowego rejestru mają trafiać ci, którzy zalegają z podatkami i opłatami celnymi. A po zestrojeniu systemów informatycznych także ci, którzy nie odprowadzają składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub mają zaległości wobec gmin.

Utworzenie publicznego rejestru z zaległościami publicznoprawnymi przewiduje projekt założeń do nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który przygotowało Ministerstwo Finansów. Zmiany te częściowo pokrywają się z propozycjami Ministerstwa Gospodarki, które pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Różnica jest taka, że według propozycji resortu gospodarki dane z urzędów skarbowych czy ZUS o zaległościach trafiałyby do rejestrów prowadzonych przez firmy prywatne. Propozycja Ministerstwa Finansów przewiduje zaś utworzenie nowego państwowego rejestru.

– To bardzo dobry pomysł – ocenia Tomasz Konieczny, radca prawny z Konieczny, Grzybowski, Polak Kancelaria Prawna. Zaznacza, że informacje np. o zaległościach podatkowych pozwalają ocenić wiarygodność kontrahenta. Dodaje, że taki państwowy rejestr powinien też umożliwiać uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu względem urzędów skarbowych, jak i ZUS, co ułatwiłoby życie przedsiębiorcom startującym w przetargach.

Z projektu wynika, że każdy sprawdzi, czy dana firma lub osoba fizyczna nie zalega np. z podatkami. W dodatku bez żadnych opłat.

Tomasz Konieczny wskazuje, że rejestr proponowany przez Ministerstwo Finansów ma pewną przewagę nad propozycją zgłaszania zaległości podatkowych do komercyjnych biur informacji gospodarczej. Urzędnicy nie zapłacą za wpisy o zaległościach do państwowego rejestru. Zgłaszanie takich informacji do komercyjnych biur informacji gospodarczej już by kosztowało. A to mogłoby oznaczać, że np. naczelnicy urzędów skarbowych zgłaszaliby informacje tylko o niektórych dłużnikach, a nie o wszystkich.

Projekt założeń określa, że do państwowego rejestru trafi przedsiębiorca, którego zaległości względem danego urzędu przekroczą 500 zł. Dla osób fizycznych próg ten zaproponowano na poziomie 200 zł.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe