Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) umożliwi wiarygodne ocenianie i porównywanie kwalifikacji pracowników czy kandydatów do pracy. Łatwo będzie się zorientować, jakie umiejętności łączą się z odbytymi kursami i certyfikatami uzyskanymi poza systemem oświaty i szkolnictwa wyższego.

Realne umiejętności

– Obecnie brakuje łatwo dostępnej informacji o kwalifikacjach nadawanych w Polsce, o ich jakości oraz warunkach, które osoba ucząca się musi spełnić, aby określoną kwalifikację zdobyć – mówi Justyna Sadlak z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ogólnopolska baza ma to zmienić. Jej powstanie przewiduje przygotowywany przez MEN projekt założeń ustawy o zintegrowanym systemie kwalifikacji.

– Pracodawca powinien wiedzieć, jakie kwalifikacje ma kandydat do pracy po określonej szkole zawodowej, a jakie po kursie zorganizowanym przez prywatną firmę szkoleniową – wskazuje Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

Zgodnie z projektem dla kwalifikacji spoza systemów oświaty i szkolnictwa wyższego sporządzany będzie standard opisu. Znajdą się w nim m.in.: charakterystyka umiejętności, droga do ich zdobycia oraz orientacyjny nakład pracy, który trzeba włożyć w ich uzyskanie. Za wprowadzenie tej pozasystemowej kwalifikacji odpowiedzialni będą ministrowie.

Firmy szkoleniowe nie będą musiały wpisywać kwalifikacji, jakie można u nich zdobyć, do bazy. Jeśli jednak uznają, że jest to dla nich opłacalne, bo umocni ich pozycję na rynku, będą mogły to zrobić.

Krótsza edukacja

– Po zmianach łatwiej będzie wybrać ofertę edukacyjną. Będzie można ocenić jakość szkolenia przed jego rozpoczęciem – zaznacza Justyna Sadlak.

– Czasem kwalifikacje zdobyte w różnych szkołach w dużej części się pokrywają. Wystarczy więc krótkie szkolenie, by zmienić zawód. Te różnice powinny zostać opisane tak, by ułatwić szybkie przekwalifikowanie – uważa Baczewski.

W ZSK znajdą się informacje, na jakim poziomie można się dokształcić na danym kursie Wpisanie kwalifikacji do rejestru będzie się wiązać z nadaniem jej poziomu. Skala będzie ośmiostopniowa, gdzie poziom I oznacza umiejętności podstawowe, a VIII – doktorat.

W rejestrze najpierw znajdą się kwalifikacje zdobyte w systemie edukacji formalnej – oświaty, szkolnictwa zawodowego oraz szkolnictwa wyższego. W drugiej kolejności wpisane zostaną kwalifikacje uzyskiwane poza edukacją formalną, w różnych instytucjach i organizacjach.

Świadectwa i certyfikaty, które nie znajdą się w rejestrze, będą mogły funkcjonować na dotychczasowych zasadach, jeśli nadal będzie na nie zapotrzebowanie. Jednak nie będą one mogły mieć oznaczanego poziomu ram kwalifikacji. Informacje zgromadzone w zintegrowanym rejestrze będą udostępniane za pośrednictwem portalu internetowego.

Ustawa ma wejść w życie z początkiem 2016 r.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne