Pracownik nie przeprowadził okresowych badań lekarskich w terminie zakreślonym przez pracodawcę. Nie zdoła uzyskać zaświadczenia lekarskiego, zanim utraci ważność dotychczasowe. Czy w okresie, w którym nie dysponuje aktualną opinią o zdolności do pracy, można go dopuścić do niej? Czy zawinione przez etatowca niewykonanie okresowych badań lekarskich ?w terminie, mimo wystawionego przez pracodawcę odpowiednio wcześnie skierowania, może być podstawą do zwolnienia z pracy?

Pracownik podlega wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim (art. 229 k.p.). Zakres i sposób przeprowadzania badań profilaktycznych określa rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie badań lekarskich pracowników. Zgodnie ?z jego § 4 te profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Powinno ono zawierać:

W myśl art. 229 § 4 k.p. szef nie może dopuścić do pracy tego, kto nie ma aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań ?do pracy na określonym stanowisku. To na pracodawcy ciąży odpowiedzialność ?za dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnych badań lekarskich. Zgodnie ?z art. 283 § 1 k.p. osoba odpowiedzialna ?za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierująca pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, która nie przestrzega przepisów lub zasad bhp, podlega grzywnie od 1 tys. do 30 tys. zł.

Z kolei odmowa poddania się badaniom lekarskim albo zawinione niedotrzymanie terminu ich wykonania może być, w zależności od okoliczności sprawy, potraktowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracownika, skutkując rozwiązaniem angażu bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 k.p.

Anna Telec radca prawny, prowadzi kancelarię prawa pracy

Reklama
Reklama

podstawa prawna: art. 52, art. 283 i art. 229 kodeksu pracy – ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr. 21, poz. 94 ze zm.)

podstawa prawna: rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.)