Opublikowane niedawno wyjaśnienia MF w sprawie restrukturyzacji podmiotów powiązanych są ważnym źródłem informacji zarówno dla podatników, jak i dla służb skarbowych. Być może będą wykorzystywane podczas kontroli u podatników. Wyjaśnienia precyzują, jak postępować, gdy zmiany w strukturze i podziale zadań wewnątrz grupy firm mogą prowadzić do sytuacji niezgodnych z przepisami o cenach transferowych i stwarzać postawę do naliczenia podwyższonego ?do 50 proc. podatku dochodowego. ?Kontrole mogą oczywiście dotyczyć także lat minionych. Dlatego wyjaśnienia powinny być lekturą obowiązkową dla wszystkich podmiotów przechodzących restrukturyzację działalności.

Owe wyjaśnienia to jeden z nielicznych w historii dokumentów stworzonych i upublicznionych przez MF, który tak szczegółowo przedstawia stanowisko resortu w określonej sprawie. Co więcej, nie jest to wyłącznie instrukcja dla kontrolerów skarbowych, ale dokument dostępny dla wszystkich, niemal jako poradnik. Ministerstwo wyraźnie określa, jakie formy restrukturyzacji mogą zwrócić uwagę kontrolerów jako potencjalne próby ucieczki od opodatkowania. Można wręcz stwierdzić, że fiskus w tym obszarze zaczyna dobrą politykę gry w otwarte karty.

Takie podejście zasługuje na uznanie, tym bardziej że w wielu krajach tworzenie podobnych wyjaśnień w obszarze cen transferowych jest standardem. Przepisy dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi ze swojej natury zawsze będą dość ogólne, a więc każda ich interpretacja czy wyjaśnienia są cenne dla podatników.

Życie gospodarcze jest jednak coraz bogatsze ?i może się okazać, że przytoczone w wyjaśnieniach MF przykłady będą niewystarczające. Jeśli jednak resort dalej pójdzie drogą otwartego wyjaśniania swoich kryteriów kontroli, może ułatwić życie i podatnikom, i sobie.

—oprac. roch.

Rafał Sadowski jest dyrektorem ?w Zespole Cen ?Transferowych Deloitte