Kodeks cywilny nakazuje wypłacenie odszkodowania ?w terminie 30 dni, licząc od daty zawiadomienia o wypadku. ?Tyle czasu powinno wystarczyć na przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, choć w praktyce często się zdarza, że zakłady ubezpieczeń przekraczają ten termin.
Prawo przewiduje, kiedy ten termin może zostać przekroczony. Może to mieć miejsce wtedy, gdyby wyjaśnienie w terminie 30 dni okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe. Jednak świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Kluczowe znaczenie ma pojęcie należytej staranności, która nie może polegać na biernym oczekiwaniu, aż ubezpieczony dostarczy wszystkie dokumenty niezbędne do przyjęcia odpowiedzialności i oszacowania wysokości szkody. Zakład ubezpieczeń powinien z własnej inicjatywy prowadzić postępowanie wyjaśniające, w razie potrzeby przesłuchiwać świadków i pozyskiwać urzędowe dokumenty oraz informować ubezpieczonego, jeśli powinien on złożyć dodatkowe wyjaśnienia czy dosłać dodatkową dokumentację.
Niezależnie od tego bezsporną część, czyli uznaną przez towarzystwo do wypłaty, odszkodowania ubezpieczyciel powinien wypłacić w terminie 30 dni. Uprawniony do otrzymania odszkodowania nie może odmówić przyjęcia kwoty bezspornej. Przy czym jej przyjęcie nie zamyka drogi do dochodzenia dalszych roszczeń. Przyjmując kwotę bezsporną od ubezpieczyciela, warto jednak na piśmie zastrzec, że nie stanowi ona pełnego zaspokojenia roszczeń.
Umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą zawierać postanowienia korzystniejsze dla uprawnionego niż te, które są wymagane przez kodeks cywilny. Zdarza się, że ubezpieczyciele, chcąc przyciągnąć klienta, oferują krótsze terminy likwidacji szkody. Jeżeli w warunkach ubezpieczenia lub w umowie określony został krótszy termin, to postępowanie likwidacyjne powinno zostać zakończone w tym terminie.