- Jak przedsiębiorca powinien traktować przychody z oprocentowania rachunku bankowego i koszty jego prowadzenia na potrzeby PIT?

Grzegorz Szachowicz, doradca podatkowy:

Jeśli podstawowy rachunek rozliczeniowy jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, tj. przy jego użyciu są regulowane firmowe zobowiązania oraz na to konto wpływają należności od klientów, odsetki są przychodem z działalności gospodarczej.

Opłaty ponoszone na rzecz banku za prowadzenie konta, kartę płatniczą i ewentualne prowizje od przelewów powinny być rozliczane jako koszt pośrednio związany z przychodami, czyli na bieżąco w dacie ich poniesienia.

Banki, obok prostych rachunków firmowych, oferują różne usługi dodatkowe. Przedsiębiorca powinien rozstrzygnąć, które z nich wiążą się z jego działalnością gospodarczą.

Jak rozliczać w takim razie koszty tych dodatkowych usług i z jakimi można się spotkać?

Instytucje finansowe oferują często tzw. transakcje wiązane. Wraz z rachunkiem bankowym można np. otrzymać ubezpieczenie na życie lub produkt emerytalny. Jeśli z umowy jednoznacznie wynika, jaka część opłaty przypada na samo prowadzenie rachunku, a jaka na pozostałe, niezwiązane z działalnością usługi, sytuacja jest relatywnie jasna. Opłaty związane z osobistymi korzyściami osoby prowadzącej działalność nie są kosztami firmowymi.

Schody zaczynają się, gdy cennik nie zawiera takiego podziału, a np. dodatkowe ubezpieczenie jest wliczone w wyższą opłatę za prowadzenie rachunku, bez wyszczególnienia, w jakiej części opłata stanowi wynagrodzenie za ubezpieczenie. W takiej sytuacji nie ma prostej recepty na rozdzielenie wydatków na koszty podatkowe i niepodatkowe. Fiskus niestety uznaje, że skoro jest jedna opłata za produkty bankowe i nie są wydzielone wydatki za prowadzenie rachunku bankowego to firma nie może zaliczyć takiej opłaty do kosztów podatkowych.

Firmowe pieniądze czasami muszą poczekać na okazję do inwestycji albo z góry wiadomo, że będą potrzebne dopiero za kilka miesięcy do zapłaty za większą dostawę. Czy odsetki z lokat są przychodem z działalności, tak samo jak te z rachunku rozliczeniowego?

IW takich sytuacjach rzeczywiście lepiej jest założyć lokatę niż trzymać środki na niskooprocentowanym rachunku rozliczeniowym, ale z podatkowego punktu widzenia rozliczenia się komplikują.

Obiektywnie nie powinno budzić większych wątpliwości, że odsetki od lokaty założonej przez przedsiębiorcę są przychodem z działalności gospodarczej, tak samo jak odsetki z rachunków rozliczeniowych. Ponieważ na tych lokatach umieszczane są środki pieniężne zgromadzone w toku działalności gospodarczej.

Niestety, organy podatkowe uznają, że nawet jeśli firmowe środki są przejściowo przelewane na lokatę, to po ich wycofaniu z rachunku bieżącego odsetki od nich nie są związane z działalnością gospodarczą, a źródłem przychodu są kapitały pieniężne.

Należy pamiętać o tym, że w podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikacja przychodów i kosztów do konkretnych kategorii ustawowych, czyli źródeł przychodu, ma ogromne znaczenie dla wyliczenia podatku. Przychodów z kapitałów pieniężnych nie łączy się z przychodami z działalności gospodarczej.

Odnośnie do lokat bankowych – odsetki jako przychody z kapitałów pieniężnych są opodatkowane ryczałtem w wysokości 19 proc., więc suma odsetek jest dochodem do opodatkowania. Sądy administracyjne w większości przyjmują stanowisko fiskusa, a to powoduje, że nawet jeśli firma w toku działalności gospodarczej przejściowo ponosi dużo kosztów, których suma przekracza firmowe przychody, to nie może przychodów z lokaty pomniejszyć o te koszty.

—rozmawiał Mateusz Maj