Podatnikom, płatnikom, inkasentom oraz osobom, które były wspólnikami spółki cywilnej, w chwili rozwiązania spółki przysługuje prawo skorygowania uprzednio złożonej deklaracji (wyrok WSA w Łodzi z 25 lutego 2011 r., I SA/Łd 21/11).

Możliwa jest także korekta już skorygowanej deklaracji. Każda kolejna deklaracja złożona przez podatnika, nawet jeżeli nie zaznaczy w odpowiedniej rubryce druku, że jest to korekta, powinna być potraktowana przez organ nie jako zbiór złożonych deklaracji, ale jako korekta deklaracji poprzedniej

(wyrok WSA w Warszawie z 31 sierpnia 2009 r., III SA/Wa 484/09).

Z jakich przyczyn

Korektę deklaracji trzeba wypełnić, gdy:

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie właściwemu organowi podatkowemu korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Do czasu przedawnienia

Prawo do złożenia korekty istnieje, dopóki zobowiązanie podatkowe nie uległo przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia nie jest możliwe dokonywanie zmian w wysokości zobowiązania, ani przez podatnika poprzez złożenie korekty zeznania, ani przez organ podatkowy, przez wydanie decyzji weryfikującej zeznanie podatnika, skoro w wyniku przedawnienia nastąpiło wygaśnięcie tegoż zobowiązania (wyrok WSA w Kielcach z 30 lipca 2009 r., I SA/Ke 177/09).

Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania kontrolnego, a więc od dnia, w którym doręczono kontrolowanemu postanowienie o wszczęciu postępowania kontrolnego, w zakresie objętym tym postępowaniem. Złożenie korekty w tym przypadku nie wywołuje skutków prawnych.

Trzeba poinformować

Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której kontrolowany może – w wyznaczonym zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (dalej: u.k.s.) 7-dniowym terminie wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego – skorygować poprzednio złożoną deklarację podatkową w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym (art. 14c ust. 2 u.k.s.).

Kontrolowany jest wówczas zobligowany, nie później niż w terminie 3 dni, zawiadomić organ kontroli skarbowej o złożeniu do właściwego organu podatkowego korygującej deklaracji. Z kolei organ podatkowy niezwłocznie informuje właściwy organ kontroli skarbowej o złożeniu korekty. Złożona w tym trybie korekta jest prawnie skuteczna.

Uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje nadal po zakończeniu kontroli podatkowej i postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

W czasie trwania kontroli przedsiębiorca nie może skutecznie poprawić błędnej deklaracji. Wyjątkiem jest przesłanie jej w 7-dniowym terminie wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego, jeżeli dotyczy zakresu objętego prowadzonym przez fiskusa postępowaniem. Bez prawa do obniżonych odsetek

Obniżonej, 75-proc. stawki odsetek za zwłokę nie stosuje się w przypadku złożenia skutecznej korekty deklaracji po doręczeniu podatnikowi zawiadomienia o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia – złożonej zgodnie z prawem do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego.

Nie trzeba korygować wszystkich zastrzeżeń z protokołu

W praktyce liczne kontrowersje powoduje kwestia stosunku zakresu nieprawidłowości wskazanych w protokole pokontrolnym do zakresu objętego korektą deklaracji.

Zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z 30 czerwca 2009 r. (III SA/Wa 249/09) art. 14c u.k.s. nie wskazuje, że korekta musi dotyczyć wszystkich zastrzeżeń wskazanych w protokole.

Z kolei WSA w Bydgoszczy w wyroku z 13 marca 2012 r. (I SA/Bd 47/12) orzekł, że korekta deklaracji może uwzględniać ustalenia organu kontroli skarbowej w całości bądź jedynie w części.

W przypadku uwzględnienia w korekcie całości stwierdzonych nieprawidłowości organ kontroli skarbowej kończy postępowanie kontrolne wynikiem kontroli. W przypadku korekty częściowej zaś jeżeli będzie ona spełniała wymogi niezbędne do jej skutecznego przyjęcia, organ powinien wydać decyzję.

—Anna Ryl doktor nauk prawnych