Każdy rodzic, który 17 czerwca, czyli w dniu wejścia nowych przepisów w życie, przebywa na urlopie macierzyńskim, może złożyć wniosek o dodatkowych 28 tygodni płatnej opieki nad dzieckiem.

Ważne jest jednak, by wniosek wpłynął do pracodawcy lub ZUS w terminie. Przepisy przejściowe do nowelizacji kodeksu pracy przewidują różne daty złożenia, w zależności od tego, kiedy urodziło się dziecko. Rodzic musi najpierw wykorzystać dwa tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego (obecnie trwa cztery tygodnie), a dopiero później może wystąpić o 26 tygodni rodzicielskiego.

I tak matki, które urodziły 1 stycznia tego roku, muszą złożyć dwa wnioski już dzisiaj, czyli 17 czerwca 2013 r. Pierwszy o przedłużenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i drugi o urlop rodzicielski.

Kobiety, które urodziły między 2 a 28 stycznia  i dodatkowy macierzyński skończy im się między 18 czerwca a 15 lipca 2013 r., mają czas na złożenie tych wniosków do ostatniego dnia dotychczasowego płatnego wolnego.

Mamy, które urodziły pomiędzy 29 stycznia a 4 lutego,  a podstawowy macierzyński kończy się im między 17 a 23 czerwca, wnioski o wydłużenie urlopu powinny były złożyć między 10 a 16 czerwca. Jeśli tego nie zrobiły, mogą skorzystać z innej możliwości, o czym poniżej. O nowy urlop rodzicielski muszą wystąpić z 14-dniowym wyprzedzeniem, czyli najpóźniej między 29 czerwca a 4 lipca.

Nie łatwiej będą miały mamy, które urodziły między 5 a 11 lutego i podstawowy (20 -tygodniowy) urlop macierzyński skończy się im między 24 a 30 czerwca 2013 r. Mają siedem dni na wystąpienie o wydłużony dodatkowy urlop macierzyński. Także one swoje wnioski muszą więc złożyć między 17 a 23 czerwca.

Kobiety, które urodziły dziecko po 11 lutego, o dodatkowy urlop macierzyński i rodzicielski będą występowały z 14-dniowym wyprzedzeniem. Wnioski powinny więc składać od 17 czerwca 2013 r.

Kobiety, które urodziły w tym roku, ale przerwały płatne wolne lub nie skorzystały z dodatkowej jego części czy po prostu spóźniły się z wnioskiem i 17 czerwca nie są już na urlopie macierzyńskim, też mogą starać się o nowe przywileje. Wystarczy, że w ciągu siedmiu dni od wejścia w życie nowelizacji złożą wniosek o przyznanie im brakującej części urlopu macierzyńskiego i następującego po nim urlopu rodzicielskiego.

Prawo do nowych urlopów rodzicielskich zyskają też rodzice bliźniaków urodzonych po 2 października 2012 r. Matka bliźniaków ma 31 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego i o dwa tygodnie dłuższy dodatkowy. Warunkiem jest, by wykorzystała obie te części w pełni i dotrwała na zasiłku macierzyńskim do zmiany przepisów. W razie porodu trojaczków i więcej dzieci o dodatkowe wolne mogą się postarać także rodziny, w których urodziły się one wcześniej (mają dłuższy urlop podstawowy).

Nowe urlopy przysługują też matkom, które po porodzie musiały zostawić dziecko w szpitalu. W myśl art. 181 k.p. po ośmiu tygodniach mogą one przerwać macierzyński i podjąć go po wyjściu dziecka ze szpitala.