Otwieranie w okolicy kolejnego sklepu tej samej branży nie rokuje najlepiej. Trudno walczyć z konkurencją, która działa od wielu lat i ma ustaloną pozycję. Lepiej szukać niszy, którą da się skutecznie zagospodarować. W jednej miejscowości będzie nią np. dom weselny czy siłownia, w innej – firma zarządzająca nieruchomościami, przedszkole, punkt małej gastronomii.

Poradniki

»

Firma

Jednak w wielu przypadkach – poza pomysłem, dobrymi chęciami i wkładem finansowym – do podjęcia wybranej aktywności gospodarczej potrzebne są jeszcze dodatkowe uprawnienia. Dotyczy to działalności regulowanej. Przedsiębiorca (lub osoba działająca w jego imieniu) może wykonywać ją po spełnieniu szczególnych warunków określonych przepisami (np. zdaniu egzaminów, uzyskaniu licencji) i po dokonaniu wpisu do specjalnego rejestru. Dla przykładu organizator imprez turystycznych musi uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa.

Firma » ABC firmy » Zakładanie firmy

W przyszłości takich barier w zakładaniu firm ma być mniej. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniający zasady wykonywania niektórych zawodów regulowanych (w tym detektywa, pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości). Jednak do wejścia w życie nowych przepisów droga jeszcze daleka. Zanim to nastąpi – by rozpocząć wybraną „regulowaną" działalność – trzeba nadal spełniać wymogi stawiane przez prawo.

Każdy właściciel firmy musi też poznać szczegółowe przepisy związane z jego branżą. W przypadku restauracji będą one dotyczyły przede wszystkim wymogów sanitarnych, sprzedaży alkoholu. Gdy przedsiębiorca prowadzi sklep internetowy – musi zwrócić szczególną uwagę na prawa konsumenta.

Z kolei prowadzący firmę detektywistyczną powinien zadbać o dokumentację związaną z przyjmowanymi zleceniami. Na zmianę tych przepisów nie ma co liczyć. Chronią one konsumentów i kontrahentów przedsiębiorców. Nieprzestrzeganie tych reguł grozi sankcjami administracyjnymi, a w niektórych przypadkach nawet odpowiedzialnością karną.

Art. 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa.

Podstawa prawna:

- Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tj. DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.).

Więcej pomysłów na biznes:

 

 

Zobacz inne » Poradniki » Firma