Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej ustawa: s.d.g) osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, a więc również Holandii, która należy do UE, mogą podejmować działalność na terytorium RP na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
Zatem osoba fizyczna, do której odnosi się zapytanie, może skorzystać z uprawnień przysługujących jej zarówno na podstawie obywatelstwa polskiego, jak i obywatelstwa holenderskiego.
Art. 13 ustawy s.d.g. stanowi w prawie polskim odzwierciedlenie wspólnotowej zasady swobody przedsiębiorczości, która w przypadku osób fizycznych podejmujących działalność gospodarczą opiera się na obywatelstwie, a nie na miejscu zamieszkania tej osoby. W takim przypadku wiązanie możliwości podjęcia działalności gospodarczej ze zmianą miejsca zamieszkania, naruszałoby podstawową zasadę prawa UE w zakresie zakładania przedsiębiorstw.
Ponadto należy zwrócić uwagę, że jasne wskazówki w tej kwestii zawiera Instrukcja wypełniania wniosku CEIDG-1 w części 04 oraz 05. W odniesieniu do „adresu zamieszkania wnioskodawcy” instrukcja wskazuje, że należy podać adres faktycznego zamieszkania w Polsce albo za granicą.
Natomiast w przypadku braku „adresu zameldowania” należy zaznaczyć znakiem „x” odpowiedni kwadrat.Wobec powyższego, zainteresowana osoba może założyć działalność w Polsce i uzyskać wpis do CEIDG, zachowując miejsce zamieszkania poza RP, przy czym pod pojęciem „adres siedziby” należy rozumieć adres głównego miejsca wykonywania działalności w Polsce.