Przy transakcjach dokonywanych w sieci najczęściej mamy do czynienia z tzw. sprzedażą wysyłkową - patrz definicja. Konsekwencją jest inny moment powstania obowiązku podatkowego.
Szczególne reguły
Obowiązek podatkowy co do zasady powstaje z chwilą wydania towaru, a gdy dostawa powinna być potwierdzona fakturą – z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wydania towaru. W razie sprzedaży dokonywanej przez Internet ten ogólny przepis nie będzie miał jednak zastosowania i należy się kierować szczególnymi uregulowaniami.
Wysyłka po zapłacie
Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).
Zatem w razie wysyłki towaru po uprzednim uiszczeniu zapłaty przez kupującego obowiązek podatkowy w VAT powstanie u sprzedającego w dacie jej otrzymania.
Sprzedaż za pobraniem
Również dla sprzedaży towaru realizowanej za pobraniem (zaliczeniem) pocztowym zastosowanie będzie miał przepis szczególny. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT w takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty. Dzień wydania towaru lub wystawienia faktury nie odgrywa tu żadnej roli. Ważny jest jedynie dzień otrzymania należności.
Warto w tym miejscu podkreślić, że podatnicy VAT nie mają obowiązku wystawiania faktury dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Są do tego zobowią- zani jedynie na ich wyraźne żądanie (art. 106 ust. 4 ustawy o VAT).
Zasady ogólne
Jeśli nie są spełnione warunki sprzedaży wysyłkowej, transakcję rozliczymy na zasadach ogólnych. Będzie tak np. wtedy, gdy sprzedawca nie zajmuje się wysyłką (transportem) towaru (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 20 września 2012 r., nr IPPP3/443-5/11-4/KC oraz Izby Skarbowej w Katowicach z 27 lutego 2012 r., IBPP3/443-1280/11/PK).
Ustawa o VAT podaje definicję sprzedaży wysyłkowej z terytorium Polski. Jest to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika VAT lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:
a) podatnika podatku od wartości dodanej lub niebędącej nim osoby prawnej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub
b) innego niż wymieniony powyżej podmiot niebędący podatnikiem podatku od wartości dodanej.
Natomiast sprzedaż wysyłkowa na terytorium Polski to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika VAT lub na jego rzecz z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa jest dokonywana na rzecz:
a) podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem w rozumieniu art. 15, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub
b) innego niż wymieniony powyżej podmiotu, niebędącego podatnikiem w rozumieniu art. 15 i niemającego obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.