To właśnie środki przeznaczone na działanie 6.2. programu „Kapitał ludzki” mają służyć uruchamianiu nowych przedsiębiorstw. Jednocześnie zgodnie z przyjętymi ostatnio zmianami w programie województwa te zdecydowały się na wprowadzenie nowego rozwiązania.
Zamiast dotychczasowych bezzwrotnych dotacji system wsparcia będzie oferował preferencyjne pożyczki. Innymi słowy osoby, które zostaną zakwalifikowane do projektów jako potencjalni przyszli przedsiębiorcy, będą mogły otrzymać takie pożyczki z przeznaczeniem na sfinansowanie pierwszych zakupów, dostosowanie pomieszczeń służących prowadzeniu działalności lub zakup niezbędnego wyposażenia (np. biurowego).
Jednak, jak sama nazwa wskazuje, jest to system pomocy zwrotnej. Może się on zatem wydawać mniej korzystny niż dotychczasowy system dotacji. Jednak należy pamiętać, że pożyczki będą udzielane na bardziej preferencyjnych warunkach niż podobne finansowanie oferowane przez instytucje komercyjne. Ponadto dotychczasowa dotacja nie mogła przekroczyć 40 tys. zł. Natomiast pożyczka może być udzielona w wysokości do 50 tys. zł.
Nabory wniosków prowadzą odpowiednio Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy i Małopolski Wojewódzki Urząd Pracy.
Jednak specyfiką działania 6.2 jest to, że osoby fizyczne zainteresowane pozyskaniem finansowania nie mogą ubiegać się o te środki bezpośrednio. Konkurs jest kierowany bowiem do organizacji, instytucji otoczenia biznesu lub instytucji finansowych. To one przygotowują projekty, spośród których urzędy wybierają najlepsze. Następnie podpisują z wybranymi instytucjami umowy i przekazują im dotacje. I właśnie na tym etapie zaczyna się część najbardziej interesująca dla przyszłych biznesmenów.
Wybrane instytucje zaczynają realizować projekty, ogłaszając nabory chętnych. Przy tym mogą być one adresowane do określonych osób (np. mieszkańców określonych gmin lub powiatów, osób w określonym wieku, bezrobotnych). Dlatego tak ważne jest śledzenie listy wybranych instytucji i weryfikacja przyjętych przez nie kryteriów wyboru, w tym przede wszystkim terminów naboru. A informacji o podmiotach i instytucjach realizujących takie projekty można szukać na stronach internetowych wymienionych urzędów pracy.
Ponadto osoby zainteresowane uzyskaniem pożyczki na założenie firmy muszą pamiętać, że przyznanie takiego wsparcia jest ostatnim etapem projektu. Najpierw trzeba się do niego zakwalifikować, następnie przejść przez obowiązkowy etap szkoleniowo-doradczy, przygotować (poprawić) biznes plan zakładanej działalności. Dopiero po przejściu tych etapów dana instytucja może przyznać pożyczkę.