Tak, tego czytelnik nie uniknie. Właściciel lub zarządca budynku (tj. każdy, kto ma prawo do wykonywania robót budowlanych), który chce ocieplić budynek, musi zgłosić prace dociepleniowe albo uzyskać pozwolenie na budowę. Rodzaj formalności zależy od wysokości budynku. Jeżeli roboty dotyczą budynków, których wysokość nie przekracza 12 m, wystarczy zgłoszenie. Jeżeli chodzi o wyższe obiekty, niezbędne jest już pozwolenie na budowę.

Mówi o tym art. 29 ust. 2 pkt 4 prawa budowlanego. W tym konkretnym wypadku chodzi o budynek parterowy, wystarczy więc zgłosić staroście zamiar przeprowadzenia robót dociepleniowych.  We wniosku w tej sprawie koniecznie trzeba określić, jaka będzie metoda przeprowadzania prac dociepleniowych, natomiast szkice i rysunki będą dotyczyć jedynie określenia usytuowania budynku i ewentualnego wskazania elementów budynku, które będą ocieplane, jeśli nie będzie to cały budynek.

Pamiętać też trzeba o konieczności złożenia oświadczenia o prawie do dysponowania terenem na cele budowlane; jeśli czytelnik nie jest właścicielem budynku, trzeba będzie uzyskać wcześniej pisemną zgodę właściciela. Następnie trzeba poczekać 30 dni i jeżeli w tym czasie starosta nie złoży sprzeciwu, to można rozpoczynać prace. Oznacza to bowiem, że miało miejsce udzielenie tzw. milczącej zgody.

Zobacz » Dobra Firma » Firma » Nieruchomości