Rodzice nastolatków, którzy handlują w Internecie, nie zdają sobie sprawy z podatkowych konsekwencji działalności swoich pociech. Tymczasem taka aktywność wiąże się z konkretnymi obowiązkami podatkowymi, zwłaszcza na gruncie podatku dochodowego.
Jak wyjaśnia Dorota Dąbrowska, doradca podatkowy z Kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy, sposób opodatkowania dochodów pochodzących ze sprzedaży rzeczy przez małoletniego przez Konto Junior na portalu Allegro zależy od rodzaju przedmiotów zbywanych oraz częstotliwości transakcji.
Sporadyczna sprzedaż będzie traktowana jako przychód z odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych. Jeśli jednak ma ona charakter częstotliwy, będzie stanowiła przychód małoletniego z działalności gospodarczej.
Dochody małoletniego nie wpływają na prawo do ulgi prorodzinnej
Kłopotów z fiskusem nie powinni mieć rodzice dzieci, które sprzedają rzeczy używane. Zgodnie z przepisami zbycie rzeczy po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie podlega opodatkowaniu.
Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy małoletni często dokonuje takich transakcji.
– W takim przypadku osiągnięty zysk będzie opodatkowany jako dochód z działalności gospodarczej – podkreśla Dorota Dąbrowska.
Forma rozliczenia takiego dochodu będzie uzależniona od statusu sprzedawanej rzeczy. Jeżeli przedmiotem sprzedaży są rzeczy oddane dziecku do swobodnego użytku, np. kupione przez nie, to dochód uzyskany z takiej sprzedaży powinien być rozliczony odrębnie od dochodów rodziców.
– Odrębne opodatkowanie dochodów małoletnich dzieci polega na złożeniu na imię i nazwisko małoletniego dziecka zeznania podatkowego, w którym ujmuje się wszystkie przychody podlegające tej formie opodatkowania – podkreśla Grzegorz Grochowina, ekspert KPMG. – Rodzice będą też musieli wystąpić w imieniu dziecka o nadanie mu numeru NIP.
Jeżeli dochody dziecka podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, to wszelkie obowiązki związane z ich zadeklarowaniem oraz ewentualnym zapłaceniem podatku ciążą na nich. Dochód małoletniego wykazywany jest wówczas na formularzu PIT/M stanowiącym załącznik do rozliczenia rocznego rodzica.
Jeżeli natomiast małoletni osiąga zarówno dochody podlegające kumulacji, jak i rozliczane odrębnie, w zeznaniu składanym na jego imię ujmuje się wyłącznie te drugie, a zeznanie podpisuje rodzic (opiekun prawny).
– Trzeba pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem sądowym również nieujawnione dochody małoletniego podlegają opodatkowaniu na imię rodziców – podkreśla Justyna Stefańska, ekspert podatkowy z Kancelarii Radców Prawnych Kania Stachura Bałaziński Toś w Krakowie.
Za niezłożenie zeznania w imieniu dziecka oraz za nieujawnienie dochodów osiągniętych przez nie lub wykazanie ich w nieprawidłowej wysokości odpowiedzialność karnoskarbową ponoszą rodzice.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.tarka@rp.pl
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
»