Od 28 lipca br. obowiązuje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 20 lipca 2011 dotyczące przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (DzU nr 155, poz. 919; dalej rozporządzenie o zatrudnieniu bez zezwolenia na pracę).
Zastąpiło ono rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 30 sierpnia 2006 (DzU nr 156, poz. 1116 ze zm.).
Dotychczasowe nowelizacje tego aktu prawnego sprowadzały się głównie do wydłużania okresu pracy bez zezwolenia. Teraz ustawodawca pozostawił go bez zmian. Praca bez zezwolenia nadal jest możliwa przez sześć miesięcy w ciągu 12 kolejnych.
Tak jak dotychczas stanowi ona przywilej dla obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii i Gruzji. Co się zatem zmieniło? Uszczegółowiono warunki pracy dla obywateli ze wschodu. Zanim je jednak omówimy, zobaczmy, jak zatrudnianie tych obcokrajowców przebiegało dotychczas.
Zamiar ich werbunku potwierdzaliśmy w dwóch miejscach: powiatowym urzędzie pracy i w konsulacie właściwym dla miejsca zamieszkania obcokrajowca. W oświadczeniu wpisywaliśmy dane identyfikacyjne swoje i kandydata do pracy oraz miejsce i okres planowanego zatrudnienia.
Nie było urzędowego wzoru takiego dokumentu. Przedsiębiorca mógł go opracować sam albo skorzystać z druku przygotowanego przez resort pracy. Na podstawie złożonego oświadczenia konsul wydawał cudzoziemcowi wizę z prawem do pracy.
Z Ukraińcem nie musieliśmy się rozstawać zaraz po zakończeniu prac sezonowych. W tym zakresie mieliśmy dwie możliwości:
- jeżeli wiza kończyła się przykładowo w listopadzie, a praca na plantacji owoców z końcem sierpnia, to wolno było przenieść obywatela Ukrainy na dwa pozostałe miesiące (wrzesień i październik) np. do produkcji w przetwórni; wystarczyło zmienić mu rodzaj wykonywanej pracy za wypowiedzeniem lub porozumieniem zmieniającym,
- gdy chcieliśmy go zatrzymać na dłużej niż pół roku, składaliśmy wniosek o zezwolenie na pracę dla niego.
Dodatkowo mogliśmy go zatrudniać dłużej niż przez pół roku wtedy, gdy miał zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony udzielone w związku z wykonywaniem innej pracy. Tak było do 27 lipca.
ZOBACZ FILMOWE PORADY:
Jak zdobyć pozwolenie na pracę dla cudzoziemca
Zatrudnianie cudzoziemców -kiedy i czy mogą pracować bez pozwolenia?
Czytaj również:
Zobacz serwis:
Kadry i płace » Cudzoziemiec w firmie