Firma, która ma gotowy projekt i biznesplan, ale nie dokonała jeszcze żadnych nakładów inwestycyjnych, może wystąpić o dofinansowanie. Pomysł na rozwój trzeba tylko odpowiednio przedstawić we wniosku o dofinansowanie. Wszystko w ramach trwającego konkursu do  działania 3.6 regionalnego programu łódzkiego.

Jego głównym celem jest zwiększenie konkurencyjności mikro- i małych przedsiębiorstw operujących na terenie województwa łódzkiego.

Zatem w tym wypadku o dotacje mają prawo ubiegać się wyłącznie firmy, które zatrudniają maksymalnie 49 osób a ich roczny obrót (przychody ze sprzedaży towarów i usług) i/lub całkowity bilans roczny (suma aktywów) nie przekraczają równowartości 10 mln euro. Te kryteria decydują bowiem o możliwości zakwalifikowania konkretnej firmy do sektora mikro- i małych przedsiębiorstw.

Nieco więcej uwagi kwestii spełniania tego kryterium muszą poświęcić przedsiębiorcy, którzy nie są niezależni, czyli mają powiązania z innymi podmiotami. Przykładowo posiadają akcje bądź udziały w innej firmie lub ta dysponuje ich akcjami/udziałami. W takiej sytuacji może zaistnieć konieczność odpowiedniego zsumowania danych o wielkości zatrudnienia i odpowiednich danych finansowych obu (kilku) podmiotów.

Jest to o tyle istotne, że firma przystępując do konkursu, deklaruje swoją wielkość, a instytucja przeprowadzająca nabór ma prawo to zweryfikować. Na etapie oceny wniosków ma to mniejsze znaczenie. Aplikacja zostanie po prostu odrzucona na podstawie kryteriów formalnych.

Wnioskodawca nie będzie ich spełniał. Jednak gdy firma otrzyma dotację, wydatkuje ją, a później na etapie kontroli okaże się, że nie była ani mikro-, ani małym przedsiębiorcą, będzie musiała zwrócić pieniądze wraz z odsetkami.

Czas działania

Pierwszym kryterium dopuszczającym do udziału w konkursie jest wspomniana wielkość firmy. Jednak to nie wszystko. Działanie 3.6 jest adresowane do firm działających dłużej niż 12 miesięcy. Innymi słowy nie jest ono przeznaczone dla tzw. startupów. Ponadto inwestycje współfinansowane z tego działania muszą dawać przedsiębiorstwu możliwość podniesienia potencjału rozwojowego, co powinno się przekładać na wzrost przychodów z prowadzonej działalności bezpośrednio w wyniku realizacji dotowanego projektu.

Między innymi te kwestie podlegają ocenie na etapie badania wniosku o dofinansowanie i przyznawania punktów.

Kryteria oceny

Wśród tzw. szczegółowych kryteriów decydujących o ocenie wniosku są m.in. te sprawdzające:

- zakres korzyści osiągniętych w wyniku realizacji projektu (0 – 21 pkt),

- adekwatność założeń projektu do zidentyfikowanych potrzeb wnioskodawcy (0 – 21 pkt),

- wpływ projektu na poprawę produktywności/efektywności firmy (0 – 12 pkt),

- przyczynienie się przez projekt do zwiększenia zatrudnienia (0 – 12 pkt).

Liczba uzyskanych punktów decyduje o szansach na uzyskanie unijnego grantu. Jakie zatem projekty mogą realizować przedsiębiorcy spełniający opisane kryteria?

Postaw na rozwój

Dofinansowanie w tym konkursie mogą otrzymać projekty polegające na bezpośrednich inwestycjach w przedsiębiorstwach. Te rozumiane są jako projekty inwestycyjne (w tym niezbędne, stanowiące element tych projektów działania szkoleniowe i doradcze) m.in. w zakresie:

- działań modernizacyjnych w przedsiębiorstwach prowadzących do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług,

- dokonywania zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług,

- unowocześnienia wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa,

- modernizacji środków produkcji,

- wdrażania wydajnych systemów zarządzania środowiskiem oraz wdrażania i stosowania technologii zapobiegających zanieczyszczeniom środowiska (nie może to dotyczyć przedsiębiorstw, dla których minęły okresy dostosowawcze w zakresie wdrożenia i zgodności z unijnymi dyrektywami).

Wsparcie dla firm może być udzielane jako tzw. pomoc de minimis lub regionalna pomoc inwestycyjna. W pierwszym wypadku jej reguły określa rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych (DzU z 2010 r. nr 236, poz. 1562). W drugim – rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych (DzU z 2010 r. nr 239, poz. 1599).

Wybór, z której drogi skorzystać, należy do wnioskodawcy. Jednak wybierając pomoc regionalną, należy pamiętać o dodatkowym wymogu. W takim wypadku  środki unijne mogą bowiem wspierać wyłącznie tzw. nowe inwestycje. Te z kolei obejmują inwestycje w środki trwałe (np. zakup wyposażenia, maszyn, urządzeń) oraz wartości niematerialne i prawne (np. zakup patentu, licencji, know-how) związane z:

- utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,

- rozbudową istniejącej firmy,

- zróżnicowaniem produkcji przez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub zasadniczą zmianę dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie (tzw. dywersyfikacja).

Ponadto nowa inwestycja może obejmować nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił.

Przy tym firmy te (sprzedający i inwestor) nie mogą być ze sobą w żaden sposób powiązane. Innymi słowy środki muszą być nabywane przez inwestora niezależnego od zbywcy.

W tym kontekście nie powinno budzić żadnych wątpliwości, że nową inwestycją nie będzie np. ta prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych. Przykładowo wymiana wyposażenia zniszczonego przez pożar w celu przywrócenia zdolności produkcyjnych bądź zastąpienie zużytego sprzętu tym nowszej generacji, ale bez możliwości wykazania zasadniczej zmiany w produkcji (wprowadzenia nowych produktów/usług). Nową inwestycją nie będzie też samo nabycie udziałów lub akcji innego przedsiębiorcy.

Na wskazujących jako właściwą pomoc de minimis także czekają potencjalne bariery. W tym bowiem wypadku obowiązuje zasada, zgodnie z którą firma nie może przekroczyć dozwolonego limitu tej pomocy. Jest to równowartość 200 tys. euro (100 tys. dla firm działających w sektorze transportu).

Do obliczania pułapu uwzględnia się każdą pomoc o tym charakterze otrzymaną przez firmę w trakcie danego roku oraz dwóch lat poprzedzających. Nie ma przy tym znaczenia, czego dotyczyło przyznane wsparcie i jakie było jego źródło (wsparcie inwestycji, zwolnienie z podatku, rozłożenie należności podatkowych na raty itp.).

Maksymalne wsparcie

Zgodnie z regulaminem konkursu przedsiębiorcom przysługuje dofinansowanie na poziomie 70 proc. (50 proc. dla firm z sektora transportu). Jednocześnie maksymalna wartość dofinansowania projektu (maksymalna kwota wsparcia) nie może przekroczyć 300 tys. zł.

Obowiązuje także wymóg, że każdy przedsiębiorca może złożyć wyłącznie jeden wniosek (projekt). W razie złożenia większej liczby ocenie podlega jedynie ten zarejestrowany jako pierwszy. Pozostałe będą odrzucane na etapie oceny formalnej.

Na złożenie aplikacji łódzcy przedsiębiorcy mają czas do 29 sierpnia do godz. 16. Dokument należy dostarczyć na adres: Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi, punkt przyjmowania wniosków, ul. Roosevelta 15, 90-056 Łódź. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej www.cop.lodzkie.pl.

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Firma

»

Dotacje

»

Dotacje unijne dla firm

»

Programy regionalne

»

Łódzkie

Samorząd

»

Dotacje unijne dla samorządów

»

Programy regionalne