Wprowadza je nowelizacja prawa bankowego przyjęta przez Sejm. Zgodnie z nią suma wierzytelności banku oraz posiadanych pośrednio czy bezpośrednio akcji lub udziałów w spółce nie może przekraczać 25 proc. funduszy własnych banków.
Podobne ograniczenie obowiązuje również przy zaangażowaniu się finansowym w inny bank czy instytucję kredytową. Tu jednak wprowadzono dodatkową barierę kwotową – 150 mln euro.
Ważną zmianą jest zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej członków organów nadzorczych przy przekazywaniu informacji bankowi centralnemu, jeśli ten jest członkiem Europejskiego Systemu Banków Centralnych. Podobna zasada obowiązuje przy udzielaniu informacji władzom nadzorczym państw członkowskich UE w przypadku zagrożenia stabilności krajowego systemu finansowego.
Nowela precyzuje także kary nakładane przez Komisję Nadzoru Bankowego na banki, które nie realizują jej zaleceń. Dotychczas przepisy mówiły, że może ona wynieść do 1 mln zł. Teraz maksymalny wymiar kary został podniesiony do 10 mln zł, z tym że nie może też przekraczać 10 proc. przychodu wykazanego w ostatnim zbadanym sprawozdaniu finansowym.
Ustawa daje tylko ogólne regulacje. Wiele spraw szczegółowych zostanie przesądzonych w rozporządzeniach wykonawczych.
Nowelizacja wdraża do polskiego systemu prawnego dyrektywę 2009/111/WE określaną jako dyrektywa CRD II.
Zmiany mają poprawić nadzór nad bankami i zapewnić większe bezpieczeństwo finansowe. Jednym ze sposobów na to jest zacieśnianie więzów między organami nadzoru i bankami centralnymi państw członkowskich Unii Europejskiej.
etap legislacyjny: trafi do Senatu
Więcej w serwisie:
»
»