Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” chce zbadania zgodności z konstytucją nowych zapisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Kwestionuje przede wszystkim [b]wydłużenie czasu pracy części załogi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Od 1 stycznia 2012 r. takie osoby mają pracować osiem godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo.[/b]

Teraz przepisy pozwalają pracować im tylko siedem godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

Po wprowadzonych przez nowelizację zmianach niepełnosprawni skorzystają ze skróconej, siedmiogodzinnej, dniówki tylko wtedy, gdy uzyskają zaświadczenie lekarskie, że nie mogą lub nie powinni pracować dłużej.

Związkowcy obawiają się jednak, że pod wpływem nacisku pracodawców niepełnosprawni nie będą występowali o takie zaświadczenia. W obawie o swoje miejsca pracy będą rezygnowali ze skróconej dniówki nawet wtedy, gdy będzie to konieczne ze względu na ich stan zdrowia.

Związkowcy stoją na stanowisku, że nowe przepisy naruszają zawartą w konstytucji zasadę zaufania do państwa i bezpieczeństwa prawnego, zasadę poprawnej legislacji oraz zasadę szczególnego wsparcia osób niepełnosprawnych. Ich zdaniem podczas procesu legislacyjnego pomysłodawcy zmian nie przedstawili argumentów uzasadniających wydłużenie im czasu pracy tym osobom.

– Skrócona dniówka stanowi element systemu rehabilitacji zawodowej. Wprowadzane zmiany wiodą do częściowego demontażu tego systemu – podkreśliła Ewa Kędzior, pełnomocnik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. osób niepełnosprawnych.