Nowelizacja ustawy emerytalnej autorstwa ministra finansów, która weszła w życie od 1 stycznia, jest bezlitosna. [b]Każda osoba, która osiągnęła wiek emerytalny, zanim przejdzie na świadczenie z ZUS, musi zrezygnować z zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy.[/b] Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka osoba po złożeniu wniosku o wypłatę emerytury wraz ze świadectwem pracy potwierdzającym opuszczenie dotychczasowej posady, zatrudniła się w tym samym miejscu.

[srodtytul]Rezygnacja z pracy[/srodtytul]

[b]Taki zabieg będzie też musiało zastosować prawie 60 tys. osób, głównie nauczycieli szkół powszechnych i akademickich, którzy w ciągu dwóch ostatnich lat przeszli na emeryturę, nie rezygnując z dotychczasowego zatrudnienia. [/b]

Nowelizacja przepisów przewiduje zawieszenie wypłaty ich świadczeń od 1 października, chyba że do końca września zrezygnują z dotychczasowego zatrudnienia. Niestety, wbrew wcześniejszym zapowiedziom prezydent wycofał się z pomysłu przygotowania nowelizacji przepisów, tak, by zachowali oni prawo do swoich świadczeń.

[srodtytul]Zbędne formalności[/srodtytul]

Przywrócenie obowiązku rezygnowania z zatrudnienia, aby ZUS zaczął wypłacać emeryturę, spowoduje, że już w tym roku kilkaset tysięcy osób będzie musiało podjąć trudne rozmowy z pracodawcą. [b]Ci, którzy zechcą po przejściu na emeryturę wrócić na dotychczasowe stanowisko, będą musieli się najpierw zwolnić[/b], np. za porozumieniem stron, rozliczyć się z firmą ze sprzętu, zaległego urlopu i uzyskać świadectwo pracy.

Po powrocie do pracy, choćby nastąpiło to następnego dnia, pracownik emeryt musi zaś przejść przez badania lekarskie i szkolenie BHP jak nowo zatrudniany pracownik.

– Takie procedury są kosztowne i zupełnie niepotrzebne – tłumaczy Magdalena Janczewska, specjalista ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP. – Dlatego uważamy, że przywrócenie obowiązku rezygnacji z zatrudnienia przez pracownika odchodzącego na emeryturę jest szkodliwe i powinno zostać na stałe wykreślone z przepisów. Trzeba też pamiętać, że pracodawca nie musi z powrotem przyjmować takiego pracownika, a jeśli się na to zdecyduje, może oznaczać to negocjacje nowych warunków zatrudnienia.

Z pewnością niektórzy pracodawcy zechcą przy ponownym zatrudnieniu obniżyć wynagrodzenie. Nietrudno obliczyć, że po zsumowaniu obniżonej pensji z emeryturą z ZUS do kieszeni pracownika trafi i tak więcej pieniędzy.

Może się jednak okazać, że [b]jeśli za obniżeniem zarobków nie pójdzie ograniczenie jego obowiązków, będzie mógł on wystąpić do sądu o odszkodowanie za nierówne traktowanie.[/b] Rekompensata, jakiej emeryt będzie mógł zażądać przed sądem, może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wystarczy, że udowodni gorsze traktowanie po przejściu na emeryturę. Nieuczciwy pracodawca nie będzie miał wtedy większych szans na uniknięcie wypłaty tych pieniędzy.

[ramka]OPINIA

[b]Dominika Dörre-Nowak, radca prawny z kancelarii Sobczyk i Współpracownicy[/b]

Firmy, które będą chciały wykorzystać nowe przepisy, by wymusić na emerytach pogorszenie warunków finansowych zatrudnienia po powrocie do pracy, mogą się później obawiać odszkodowań za nierówne traktowanie. Moim zdaniem taki pracownik ma duże szanse powodzenia przed sądem. Sytuacji nie zmienia nawet zatrudnienie takiej osoby na umowię-zlecenie. Może ona wystąpić do sądu najpierw o ustalenie istnienia stosunku pracy, a później o odszkodowanie. W innej sytuacji będzie firma, która dogada się z taką osobą i na wniosek emeryta przyjmie go do pracy na zmienionych warunkach, np. na pół etatu. Ważne jednak, by taka inicjatywa wyszła od pracownika, najlepiej na piśmie.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=m.rzemek@rp.pl]m.rzemek@rp.pl[/mail][/i]

Czytaj też:

[ul] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/55656,588823-Emerytura-dla-pracujacego-w-zawieszeniu.html]Emerytura dla pracującego w zawieszeniu[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/55656,586103-Nizsza-pensja-dla-pracujacego-emeryta.html]Niższa pensja dla pracującego emeryta[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/55656,585585-Pracujacy-emeryci-zachowaja-swiadczenia.html]Pracujący emeryci zachowają świadczenia[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/55656,573386-Emerytura-albo-etat---trzeba-bedzie-wybrac.html]Emerytura albo etat – trzeba będzie wybrać[/link][/li] [/ul]