Zgodnie z nowym brzmieniem art. 16g ust. 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] „w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów (…) dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (…) podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi”.

Zmiana cytowanego przepisu, oprócz drobnej modyfikacji o charakterze językowym (polegającej na eliminacji słów „a także” znajdujących się dotychczas w sformułowaniu „w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów”), polega na wyraźnym wskazaniu, że określona w nim zasada znajduje odpowiednie zastosowanie do spółek niebędących osobami prawnymi, czyli spółek osobowych (tj. spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej) i spółki cywilnej.

[b]Chodziło o rozwianie wątpliwości, jakie powstawały przed nowelizacją.[/b] Pojawiały się one w sytuacji, gdy mieliśmy do czynienia z udziałem różnych typów spółek (tj. spółek osobowych i spółek kapitałowych) we wskazanych w tym przepisie procesach restrukturyzacyjnych, np. gdy spółka kapitałowa przekształcała się w osobową bądź odwrotnie.

[b]Ponieważ spółki osobowe nie są podatnikami podatków dochodowych (są nimi ich wspólnicy), przyjmuje się, że na gruncie podatków dochodowych nie jest możliwa sukcesja praw i obowiązków podatkowych, którą – w wypadku procesów restrukturyzacyjnych – przewiduje ordynacja podatkowa.[/b]

W konsekwencji nie było też pewności co do możliwości zastosowania wskazanej wyżej zasady wyceny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w spółce funkcjonującej po restrukturyzacji (np. w spółce przekształconej). Jednak pomimo tych niejasności była ona stosowana.

[b]Wprowadzona zmiana, mająca wobec tego charakter precyzujący, potwierdza słuszność dotychczasowej praktyki: funkcjonowania na gruncie ustawy o CIT swoistej, ograniczonej do sfery amortyzacji podatkowej, sukcesji praw i obowiązków[/b].

[i]Autor jest konsultantem w Departamencie Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak[/i]

[ramka][b]Zobacz cały poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/585325.html]Zmiany w opodatkowaniu spółek w 2011 roku[/link] [/b] [/ramka]

[ramka] [b]Zobacz też poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/565105.html]Zmiany w PIT i CIT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]