Coraz więcej osób dorabiających handlem w sieci rejestruje firmy i rozlicza się jak przedsiębiorcy. Pojawia się wtedy problem dokumentowania zakupów. Najczęściej są one robione na aukcjach internetowych.
Wydawałoby się, że nie powinno być problemu z udokumentowaniem takiego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów. Nabywca ma przecież nie tylko wydruk potwierdzający, że to on wygrał aukcję, ale również wyciąg bankowy potwierdzający zapłatę.
Zdaniem organów podatkowych to jednak nie wystarczy, aby ująć wydatek jako koszt w księdze przychodów i rozchodów (dalej KPiR).
To dlatego że zgodnie z § 12 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FB1A3BC28D1F8DADE0E651545F63D333?id=170518]rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR[/link] podstawą zapisów są przede wszystkim faktury, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące. Można również księgować inne dokumenty.
Muszą one jednak zawierać wskazane w rozporządzeniu dane, m.in. wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazw i adresów) uczestniczących w operacji gospodarczej; datę wystawienia dowodu i datę lub okres dokonania operacji gospodarczej; przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie (jeśli to możliwe) i podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji. W przypadku zakupów na aukcjach internetowych największym problemem jest właśnie podpis sprzedawcy.
W takich sytuacjach fiskus nie pozwala także na udokumentowanie wydatku dowodem wewnętrznym. To dlatego że w § 14 ust. 2 rozporządzenia w sprawie KPiR wskazany jest zamknięty katalog kosztów, które mogą być ujęte na podstawie takiego dokumentu.
Chodzi m.in. o wartości produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli prowadzonej przez podatnika albo zakup w sklepach materiałów pomocniczych. W żadnym punkcie § 14 ust. 2 rozporządzenia nie wskazano jednak na możliwość dokumentowania dowodem wewnętrznym zakupu towarów handlowych.
Na tej podstawie [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 września 2009 r. (ILPB1/415-681/09-4/AK)[/b] stwierdziła, że dowód zakupu towaru w postaci wydruku z Internetu informacji o wygranej aukcji, uzupełniony o dowód zapłaty, nie wystarczy do ujęcia w księdze przychodów i rozchodów wydatku jako kosztu.
Za taką wykładnią przepisów opowiedziała się również [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w odpowiedzi z 29 października 2009 r. (ITPB1/415-656/09/HD).[/b]
Czy z tymi kłopotami można poradzić sobie, wybierając opodatkowanie działalności gospodarczej ryczałtem?
Z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 10 sierpnia 2010 r. (IBPBI/1/415-409/09/BK)[/b] wynika, że tu pojawi się ten sam problem, bo wprawdzie wtedy podatek liczony jest tylko od przychodów i przedsiębiorca nie musi ewidencjonować kosztów, ale nie znaczy to, że nie ma obowiązku posiadania dokumentów potwierdzających ich poniesienie.
Przepisy nakazują mu bowiem przechowywać dowody zakupu towarów. Wynika to z art. 15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jednocześnie w myśl art. 4 ust. 3 tej ustawy do udokumentowania zakupu towarów stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prowadzenia KPiR.