Wysokość i sposób finansowania projektów przemysłowych reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=373344]rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju[/link]. Nowe prawo wchodzi jutro (w środę) w życie.

Rozporządzenie wskazuje, iż centrum przyzna przedsiębiorcy pomoc publiczną na innowacyjne badania podstawowe, przemysłowe i prace rozwojowe. Wówczas firma będzie mogła liczyć na pokrycie kosztów wynagrodzenia pracowników oraz kosztów pracy. Są to tzw. koszty kwalifikowane.

Ponadto przedsiębiorca będzie mógł dodać do nich aparaturę naukowo-badawczą, koszty operacyjne nabycia i zużycia materiałów, opłaty za grunty i budynki, które zainteresowany przeznaczył do realizacji takiego projektu. W wypadku badań przemysłowych centrum sfinansuje 50 proc. wskazanych wyżej kosztów kwalifikowanych.

Oprócz badań przemysłowych rozporządzenie przyznaje przedsiębiorcom prawo do ubiegania się o pomoc publiczną na techniczne studia wykonalności, pokrycie kosztów tymczasowego zatrudnienia wysoko wykwalifikowanego personelu czy doradcze usługi w zakresie innowacji. Wsparcie otrzymają też młodzi, mali i innowacyjni przedsiębiorcy, którzy prowadzą badania naukowe.