Grupowe ubezpieczenie na życie może obejmować pracowników oraz członków ich rodzin. Do umowy musi przystąpić co najmniej kilku pracowników. Niektóre towarzystwa wymagają, by było ich minimum 20 – 40.

Podstawowe świadczenie z polisy jest wypłacane po naturalnej śmierci ubezpieczonego. Można też zawrzeć umowy dodatkowe przewidujące wypłatę pieniędzy w innych sytuacjach. W ramach takich umów ubezpiecza się także małżonka oraz dzieci pracownika.

Zakres ochrony dodatkowej bywa bardzo rozbudowany. Oddzielnie oferowane jest ubezpieczenie w razie śmierci spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem, oddzielnie traktowany jest wypadek przy pracy czy wypadek komunikacyjny. Trzeba to uważnie przestudiować, żeby uniknąć potem rozczarowań. Może się bowiem okazać, że towarzystwo odmówi wypłaty, ponieważ sytuacja, która się nam przytrafiła, nie została uwzględniona w umowie.

W zależności od tego, jaki zakres ubezpieczenia wybierzemy, zapłacimy wyższą lub niższą składkę. Jej wysokość zależy także od sumy ubezpieczenia, częstotliwości wnoszenia składek (raz w roku, co pół roku, co kwartał, co miesiąc), liczby ubezpieczonych, ich wieku, płci, stanu zdrowia, charakteru wykonywanej pracy, trybu życia, a czasem nawet wielkości wynagrodzeń.

Koszt opłacania składki może ponosić zarówno pracodawca, jak i pracownik, przy czym pieniądze do towarzystwa są zawsze przekazywane przez pracodawcę w wysokości i terminach wskazanych w umowie. Składki wnoszone na rzecz pracowników mogą być wliczone przez przedsiębiorcę w koszty uzyskania przychodu. W sytuacji gdy składkę opłaca tylko pracodawca, jest on zwolniony z obowiązku wyasygnowania odprawy pośmiertnej zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AEFE934FA276479EF5A25E0648BAA225?id=76037]kodeksem pracy[/link].

Ubezpieczenie można zawrzeć, podpisując jedną umowę obejmującą grupy wyznaczone według wybranej dla nich sumy ubezpieczenia i zakresu ochrony. Można też zdecydować się na kilka umów oddzielnych dla każdej grupy.

Nie musi być tak, że warunki ubezpieczenia dla wszystkich pracowników są identyczne. Nawet w ramach jednej umowy dla każdej podgrupy mogą być przewidziane inne polisy dodatkowe lub inne sumy ubezpieczenia.

Większość towarzystw umożliwia kontynuację ubezpieczenia na tych samych warunkach po zakończeniu pracy w danej firmie. Na przykład w Generali polisa działa na takich zasadach jeszcze przez rok, pod warunkiem że suma ubezpieczenia nie przekracza limitów ustalonych dla klientów indywidualnych.

Uniqa gwarantuje możliwość opłacania składki w niezmienionej wysokości przez trzy lata po przejściu na tryb indywidualny, z tym że z zakresu ochrony wyłączana jest trwała niezdolność do pracy, świadczenia chorobowe i szpitalne.

[ramka][b][link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/dobrafirma/pdf/oferta%20towarzystw%20ubezpieczen.pdf]ZOBACZ OFERTĘ POLIS GRUPOWYCH PRZYGOTOWANĄ PRZEZ TOWARZYSTWA UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE[/link][/b][/ramka]