[b]- Korzystamy z kredytu bankowego na działalność bieżącą. W wyniku powodzi zniszczeniu uległ przedmiot zabezpieczenia kredytu. Czy bank może zażądać od nas natychmiastowej spłaty?[/b]
Do najpowszechniejszych zabezpieczeń kredytowych należą: hipoteka na nieruchomości oraz zastaw rejestrowy na majątku ruchomym (obrotowym). Bank podpisując umowę kredytową, ustala wartość zabezpieczenia adekwatną do wielkości kredytu.
Przyjmując jako zabezpieczenie majątek spółki, bank żąda od kredytobiorcy ubezpieczenia tego majątku (przedmiotu zastawu) i zawiera z kredytobiorcą „umowę przelewu wierzytelności z umowy ubezpieczenia”. W chwili utraty całego lub części zabezpieczenia bank nie może żądać dodatkowego, bo jako zabezpieczenie ma cesję polisy ubezpieczeniowej.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy nie ubezpieczyliśmy swojego przedmiotu zastawu. Bank może wypowiedzieć kredyt, stawiając go w stan natychmiastowej wymagalności, lub wezwać do uzupełnienia zabezpieczenia w innej formie, bo nie zostały dotrzymane warunki umowy kredytowej – ubezpieczenie przedmiotu zastawu.
[i]Elżbieta Pudło jest biegłym rewidentem, wiceprezesem zarządu Moore Stephens Józef Król sp. z o.o.
Jacek Kaczka jest biegłym rewidentem, prezesem zarządu Audit4Business sp. z o.o. [/i]