[b]Zamierzam przejść na emeryturę. Pracodawca proponuje mi zawarcie umowy o zakazie konkurencji. Miałabym zobowiązać się do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy na własny rachunek i do niezatrudniania się w firmach zajmujących się taką działalnością. Mam otrzymać odszkodowanie za powstrzymanie się od takich czynności. Czy odszkodowanie to jest opodatkowane?[/b]

[b]Tak[/b]. Odszkodowanie przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji, tj. art. 101[sup]2 [/sup][link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link], jest obciążone podatkiem dochodowym.

Wynika to jednoznacznie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. d [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link].

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia są co do zasady zwolnione z tego podatku, jeśli ich wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów ustaw lub aktów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Jednakże w tym samym przepisie wskazano odszkodowania, których zwolnienie to nie dotyczy, a wśród nich właśnie odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji.

Takie odszkodowanie jest opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej, tak samo jak wynagrodzenie za pracę. To, jaką jego część trzeba będzie faktycznie oddać fiskusowi, zależy więc od poziomu wszystkich dochodów pracownika otrzymującego odszkodowanie. Jeśli więc w 2010 r. przekroczą 85 528 zł, to fiskus zabierze od niego 32-proc. podatek.

Zaliczkę na podatek od kwoty odszkodowania obowiązany jest pobrać pracodawca (jako płatnik) przy jego wypłacie. Stawka, według jakiej ją potrąci, będzie zależała od wysokości innych wypłat dokonanych przez pracodawcę w danym roku na rzecz pracownika, który otrzymuje to odszkodowanie.

W myśl art. 101[sup]2[/sup] § 3 kodeksu pracy odszkodowanie nie może być niższe od 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Pracodawca może je wypłacać w miesięcznych ratach.