Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi pełniące rolę tzw. instytucji wdrażającej ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków unijnych. O granty mają prawo walczyć firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak również partnerstwa takich podmiotów.

Tylko w wyjątkowych przypadkach pomoc będzie mogła zostać udzielona także dużemu przedsiębiorstwu. Chodzi tu o inwestycje, które zostaną uznane za szczególnie istotne i strategiczne dla regionu.

Razem z przedsiębiorcami do składania wniosków zostały także dopuszczone jednostki samorządu terytorialnego. Konkurs dotyczy tzw. działania 3.2 łódzkiego programu „Podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw”.

Przewiduje ono wsparcie dla różnych rodzajów inwestycji. Jednak tym razem zakres został ograniczony do tych związanych z budową lub rozbudową infrastruktury służącej wykorzystaniu tzw. transportu multimodalnego (przewóz ładunków przy wykorzystaniu różnych środków transportu) oraz centrów logistycznych związanych z takim transportem. Wsparcie tego typu inwestycji ma pomóc w wykorzystaniu strategicznego położenia województwa łódzkiego w centrum Polski, a tym samym

Europy oraz w miejscu powstającego centralnego węzła komunikacyjnego (skrzyżowanie autostrad północ – południe, wschód – zachód).

[srodtytul]Infrastruktura[/srodtytul]

Inwestycje, które mają szansę na uzyskanie wsparcia, to w szczególności:

- budowa lub przebudowa centrów logistycznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą niezbędną do realizacji takiego projektu,

- budowa lub przebudowa terminali transportu multimodalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą,

- budowa, przebudowa lub modernizacja infrastruktury technicznej oraz operacyjnej służącej do obsługi centrów transportu multimodalnego,

- zakup lub modernizacja systemów teleinformatycznych związanych z takim transportem,

- zakup lub modernizacja urządzeń wykorzystywanych przy świadczeniu usług transportu multimodalnego.

[srodtytul]Kiedy rozpocząć prace[/srodtytul]

Przedsiębiorca, który zgłosi projekt, powinien być gotowy do rozpoczęcia jego realizacji nie później niż 12 miesięcy od daty złożenia wniosku. Ten, który rozpocznie inwestycję po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, ale przed przyznaniem dofinansowania (podpisaniem umowy o dofinansowanie), czyni to na własne ryzyko.

Z drugiej strony harmonogram inwestycji musi przewidywać zakończenie jej realizacji najpóźniej do 30 czerwca 2013 roku.

Maksymalny poziom dofinansowania, jakiego mają prawo oczekiwać firmy, to 50 proc. wydatków kwalifikowanych. Warto także pamiętać, że górna wartość projektu to 20 mln zł. Na cały konkurs władze wojewódzkie przeznaczyły ponad 9,2 mln euro, czyli około 35,8 mln zł.

[srodtytul]Z wnioskiem do COP[/srodtytul]

Wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy złożyć najpóźniej do 31 maja. Wolno to zrobić osobiście, listem poleconym lub przesyłką kurierską na adres: Centrum Obsługi Przedsiębiorcy, punkt przyjmowania wniosków, ul. Roosevelta 15, 90-056 Łódź.

Wzór wniosku o dofinansowanie projektu oraz umowy, szczegółowy opis kryteriów wyboru projektów oraz regulamin konkursu zamieszczone zostały na stronie internetowej [link=http://www.cop.lodzkie.pl]www.cop.lodzkie.pl[/link] w zakładce konkursy.

Szczegółowe informacje można także uzyskać pod nr tel. [b]42 230 15 55[/b] lub [b]42 230 15 56[/b].

[ramka][b]Pomoc publiczna zgodna z rozporządzeniem[/b]

Przyznawanie przedsiębiorstwom dotacji unijnych wiąże się z udzielaniem pomocy publicznej.

Reguły jej stosowania trzeba szukać w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3D75F3F11F354AF16D6DB7D86FD27A94?id=306140]rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego z 17 marca 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie transportu multimodalnego w ramach regionalnych programów operacyjnych (DzU z 2009 r., nr 52, poz. 430)[/link]. [/ramka]