[b]Tak.[/b] Środki funduszu rehabilitacji przeznacza się na określone w rozporządzeniu w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych określone rodzaje wydatków.
Dotyczy to m.in. dowożenia do pracy i z pracy osób niepełnosprawnych zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia, a zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 11 lit. o w ramach pomocy indywidualnej – np. wydatki na dojazdy do pracy i z pracy osób niepełnosprawnych mających trudności w korzystaniu z publicznych środków transportu.
Pomoc indywidualna może być udzielana jako bezzwrotna lub jako nieoprocentowana pożyczka. Ta ostatnia może być częściowo lub całkowicie umorzona, gdy została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem.Warto wspomnieć, że finansowanie z zakładowego funduszu rehabilitacji kosztów dowożenia do i z pracy osób niepełnosprawnych stanowi pomoc de minimis, jeżeli środki na ten cel pochodzą ze źródeł wskazanych w § 2 ust. 2 wspomnianego rozporządzenia.
To natomiast powoduje przysporzenie po stronie pracodawcy. Jeśli natomiast przeznaczenie środków ZFRON na pokrycie kosztów paliwa czy napraw samochodu będzie uzasadnione chęcią zapewnienia osobom niepełnosprawnym nieodpłatnego dojazdu do i z pracy, to nie będzie kwalifikowane jako przysporzenie. Ale już wydatkiem de minimis będzie sfinansowanie wynagrodzenia pracownika, który będzie zajmował posadę kierowcy wożącego niepełnosprawnych.
Podstawa prawna: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=251171]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU nr 245, poz. 1810)[/link]