Na takim stanowisku stoją eksperci Głównego Inspektoratu Pracy oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/377025.html]stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za jeden dzień wykonywania pracy [/link]

Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/55811,377022_Stanowisko_Panstwowej_Inspekcji_Pracy_w_sprawie_sposobu_ustalania_wynagrodzenia_za_jeden_dzien_wykonywania_pracy__GPP_87_4560_64_09_PE_RP_.html]stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za jeden dzień wykonywania pracy (GPP-87-4560-64/09/PE/RP) [/link]

Są oni obecnie zgodni, że [b]jeśli pracownik w danym miesiącu przebywał na zwolnieniu lekarskim 30 dni i pracował tylko jeden dzień, to za ten przepracowany musi otrzymać zapłatę – nawet jeśli z wyliczeń wynika, że nie należą mu się żadne pieniądze.[/b]

[srodtytul]Wyższa matematyka[/srodtytul]

Nasi czytelnicy mieli wątpliwości, jak się zachować w podobnej sytuacji, czyli czy płacić za jeden dzień pracy i działać wbrew przeliczeniom czy nie.

Jeszcze niedawno MPiPS stało na stanowisku, że należy postępować zgodnie z matematycznymi działaniami określonymi w § 11 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0AA47E0F3759B804FF3D7B0E3E5A6816?id=73966]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)[/link].

A zgodnie z nimi, aby obliczyć pensję (ustaloną w stawce miesięcznej w stałej wysokości) za przepracowaną część miesiąca, gdy za pozostałą część miesiąca pracownik otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F09A23B29D7A73256F8880720C584D22?id=76037]k.p.[/link], należy w pierwszej kolejności tę pensję podzielić przez 30 (niezależnie od liczby dni w danym miesiącu). Następnie otrzymaną kwotę trzeba pomnożyć przez liczbę dni choroby pracownika wskazaną w zaświadczeniu lekarskim. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

[srodtytul]Najpierw kodeksowe zasady[/srodtytul]

Tak stanowi teoria.

[b]W praktyce jednak powstawał problem, gdy pracownik w miesiącu, który liczy 31 dni, przez 30 dni jest chory, a jeden dzień pracuje. W takim bowiem wypadku wykonanie wskazanych w przepisie działań da jako wynik 0, czyli za jeden dzień pracy pracownik nie otrzymałby wynagrodzenia[/b].

To, jak twierdzą eksperci GIP w interpretacji przygotowanej dla „Gazety Prawa i Podatków”, byłoby w sprzeczności z art. 80 kodeksu pracy, zgodnie z którym wynagrodzenie przysługuje za pracę faktycznie wykonaną.

[ramka][b]Uwaga [/b]

[b]Kwotę wynagrodzenia zawsze dzielimy przez 30, bez względu na to, czy miesiąc ma 28, 29, 30 czy 31 dni.[/b] [/ramka]

Tymczasem pracownik, pomimo wykonywania pracy w danym miesiącu, nie otrzymałby żadnego wynagrodzenia za pracę, lecz jedynie wynagrodzenie za czas choroby bądź zasiłek chorobowy (z reguły w niższej wysokości niż pensja). Powyższe przemawiałoby za wypłatą wynagrodzenia za pracę za czas przepracowany, czyli za jeden dzień.

Eksperci resortu pracy również stoją obecnie na stanowisku, zgodnie z którym literalne zastosowanie przepisów § 11 wspomnianego rozporządzenia oznaczałoby naruszenie art. 80 k.p. A zatem, w ich przekonaniu, [b]podwładnemu, który przepracował jeden dzień w miesiącu, a przez pozostałe 30 chorował, trzeba zapłacić za przepracowaną dniówkę. [/b]

[srodtytul]Za jeden dzień[/srodtytul]

MPiPS podkreśla, że wysokość takiej zapłaty należy ustalić, (posiłkując się przepisem § 4 ust. 2 pkt 1 wspomnianego rozporządzenia). W pierwszej kolejności zatem należy podzielić wynagrodzenie pracownika – określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości – przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Następnie tak ustaloną wartość godziny pracy trzeba pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w tym dniu.