Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt rozporządzenia w sprawie wzorów o wpis na listę maklerów papierów wartościowych oraz na listę doradców inwestycyjnych.

Minister finansów określił w nim wnioski o wpis na listę maklerów papierów wartościowych składane przez osobę, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin, oraz taką, której uprawnienia do wykonywania zawodu zostały uznane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Określił też wzory wniosków składanych przez kandydatów do zawodu doradców inwestycyjnych: zarówno tych, którzy zdali stosowny egzamin z wynikiem pozytywnym oraz których uprawnienia zostały uznane przez Komisję Nadzoru Finansowego, jak i takich, którzy zdali sprawdzian umiejętności z wynikiem pozytywnym.

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od ich ogłoszenia, wprowadzają nieznaczne zmiany w obowiązujących regulacjach. Przede wszystkim inny będzie adresat wniosku: nie Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, lecz Komisja Nadzoru Finansowego. Poza tym przestanie być potrzebne miejsce na znaczek opłaty skarbowej, ponieważ wniosek o wpis na jedną i drugą listę jej nie podlega (obecnie obowiązek jej uiszczenia dotyczy konkretnych czynności organów administracji publicznej).

[b]Na wzorach wniosków pojawi się oznaczenie dnia, w którym wpłynął wniosek, zniknie natomiast informacja o wykształceniu.[/b] Ministerstwo uznało bowiem, że co do zasady (zgodnie zresztą z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi) wpis na listę maklerów papierów wartościowych i listę doradców inwestycyjnych nie jest uzależniony od spełnienia kryterium wykształcenia.

Ministerstwo Finansów nie zapomniało również o uregulowaniu sytuacji prawnej wniosków, które zostaną złożone, zanim zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie. Zgodnie z jego § 2 wnioski złożone i nierozpatrzone przed tą datą zachowają swoją ważność.

Projektowane rozporządzenie ma zastąpić obecną regulację z 14 kwietnia 2006 r. ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181533]DzU nr 67, poz. 478[/link]), która tym samym utraci swoją moc obowiązującą.