Ponieważ określone w niej zasady dotyczą jedynie okresów wydzierżawiania i najmu nieruchomości dłuższych niż trzy lata, prezydent Warszawy nie jest związany koniecznością przeprowadzenia przetargu, jeżeli zdecyduje się na wydzierżawienie nieruchomości lub lokalu na okres nie dłuższy niż trzy lata – wyjaśnia zastępca prezydenta m.st. Warszawy w liście, który publikujemy ze skrótami.
[b]* * * [/b]
W pełni zgadzamy się z wywodem artykułu o braku podstaw prawnych, innych niż wymienione w art. 37 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=55E930382D35E98320584394874D1ED1?id=175872]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link], do odstąpienia od przetargu na dzierżawę nieruchomości, z tym jednak uzupełnieniem, że – jak to również potwierdza tekst artykułu – chodzi o zawieranie umów użytkowania, najmu, dzierżawy wyłącznie na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony. Zgodnie z art. 18a ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o samorządzie gminnym rada gminy ma kompetencje do podejmowania uchwał w sprawach majątkowych, lecz tylko w zakresie gospodarowania nieruchomościami na czas dłuższy niż trzy lata. Stosowna uchwała określająca zasady obowiązujące w tym zakresie została przyjęta w Warszawie 15 kwietnia 2004 r. i po kilku nowelizacjach obowiązuje do tej pory. Prezydent Warszawy nie jest więc związany koniecznością przeprowadzania przetargu, jeżeli zdecyduje się na wydzierżawienie nieruchomości lub lokalu na okres nie dłuższy niż trzy lata. Również żaden przepis ustawowy nie przewiduje takiego obowiązku.
W odniesieniu do kupców z KDT zasada bezprzetargowości najmu lokali została określona w zarządzeniu prezydenta Warszawy z 14 lipca 2009 r. w sprawie zasad najmu lokali użytkowych w domach wielolokalowych na okres do lat trzech oraz szczegółowego trybu oddawania w wynajem lokali użytkowych w domach wielolokalowych na okres dłuższy niż trzy lata i nie dłuższy niż dziesięć lat, w rozdziale III: „najem lokali na okres do lat trzech”. Oznacza to, że do wynajmu lokali dla kupców KDT nie ma zastosowania teza i uzasadnienie cytowanej w „Rz” uchwały NSA. Nie dotyczy ona bowiem wyłącznej kompetencji prezydenta miasta – dzierżawy na okres do lat trzech.
[i]Autor jest zastępcą prezydenta m.st. Warszawy[/i]