[b]Tak.[/b] Dotyczy to jednak tylko tych należnych za okres sprzed ogłoszenia upadłości. Wyjątkiem są odsetki zabezpieczone np. zastawem czy hipoteką. Tyle tylko, że te zaspokajane są z zastawionego przedmiotu czy obciążonej hipoteką nieruchomości, a nie z całej masy upadłości.

Zgłoszenie trzeba złożyć w dwóch egzemplarzach. Samo jego przygotowanie nie jest trudne. Należy w nim m.in. określić dane wierzyciela i oznaczyć wierzytelność wraz z należnościami ubocznymi (czyli np. odsetkami). Czytelniczka musi też podać w zgłoszeniu, do której kategorii jej wierzytelność się zalicza. Kategorie takie są cztery. Wierzyciele zostali w ten sposób podzieleni na tych bardziej i mniej uprzywilejowanych. Ma to znaczenie przy końcowym podziale środków, bo kategorii dalszych nie można spłacać dopóty, dopóki nie zostaną zaspokojeni ci zaliczeni do wcześniejszych.

Podstawa prawna: art. 92, art. 240 i art. 342 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D39ADAF7A6B2E21E9CACD331EFA979C1?id=169085]prawa upadłościowego i naprawczego (DzU z 2003 r. nr 60, poz. 535 ze[/link] zm.)