Były pracodawca powinien zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia. Oczywiście nie jest to zobowiązanie bezwarunkowe. Po pierwsze musi szukać pracowników w tej samej grupie zawodowej. Po drugie byli pracownicy powinni w ciągu roku od dnia rozwiązania stosunku pracy zgłosić zamiar ponownego podjęcia zatrudnienia. Firma powinna przyjąć ponownie pracownika w ciągu 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim umowy.
Trzeba pamiętać, że warunki ponownego zatrudnienia mogą się wyraźnie różnić od poprzednich. Firma może więc zaoferować inne wynagrodzenie, nowe stanowisko pracy, zmieniony wymiar czasu pracy. Ponowne zatrudnienie nie jest tożsame z przywróceniem do pracy.
Mimo że ponowne zatrudnienie jest powinnością, a nie bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy, pracownik może na drodze sądowej uzyskać powrót do pracy, gdy jest organizowany do niej nabór. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku wydanym co prawda do poprzedniej ustawy o zwolnieniach grupowych, ale wciąż aktualnym. Zgodnie z nim pracownikowi przysługuje roszczenie o nawiązanie stosunku pracy, w razie gdy zakład pracy rozwiązał z nim stosunek pracy, a następnie zatrudnia w tej samej grupie zawodowej innego pracownika [b](wyrok SN z 22 lutego 1994 r. I PZP 2/94)[/b].