Legalna metoda poznania tajemnic przedsiębiorstwa - na czym polega

Nawet ograniczony wgląd w tajemnice przedsiębiorstwa konkurentów może pozwolić na uzyskanie znacznej przewagi na rynku. Dlatego też uzyskanie tajemnic przedsiębiorstwa, które nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji może być niezwykle cenne. Jednym z takich sposobów na gruncie prawa polskiego jest dokonanie analizy produktów konkurentów metodą „reverse engineering".

Publikacja: 14.12.2018 05:20

Legalna metoda poznania tajemnic przedsiębiorstwa - na czym polega

Foto: 123RF

Tajemnice przedsiębiorstwa stanowią informacje nieujawnione do wiadomości publicznej, mające charakter organizacyjny, techniczny bądź technologiczny jak również inne informacje, które mają wartość gospodarczą, w stosunku do których, przedsiębiorca podjął działania niezbędne dla zachowania ich poufności. Tajemnicami przedsiębiorstwa mogą być np. informacje dotyczące technik i urządzeń używanych przez przedsiębiorcę w toku produkcji, metody działania, jak również listy klientów, strategie sprzedaży, analizy rynków czy wyniki prac badawczo-rozwojowych. Nie jest przy tym konieczne, by tajemnice przedsiębiorstwa stanowiły informacje możliwe do zastosowania przez inne przedsiębiorstwo.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki