Podatek może płacić według zasad ogólnych (a więc według skali podatkowej). Może też zdecydować się na podatek liniowy. Do wyboru ma też zryczałtowane formy opodatkowania: ryczałt ewidencjonowany i kartę podatkową.
W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mamy obowiązek płacenia podatku do 20 następnego miesiąca. Za grudzień podatek rozliczany jest w zeznaniu rocznym, które składa się do 31 stycznia następnego roku na formularzu PIT-28. Stawka zryczałtowanego podatku od przychodów z usług hoteli (PKWiU grupa 55.1), świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU grupa 55.2), wynosi 17 proc. Niestety, nie uwzględnimy w tym wypadku kosztów podatkowych. Podatek zapłacimy zatem od przychodu.
Aby skorzystać z tej formy opodatkowania, trzeba złożyć pisemne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Oświadczenie w przypadku działających podatników składa się do 20 stycznia roku podatkowego (ale tylko w razie zmiany formy opodatkowania, np. z zasad ogólnych na ryczałt), a w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego – nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.W razie opodatkowania ryczałtem przedsiębiorca jest zobowiązany prowadzić ewidencję przychodów i wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencję wyposażenia, jak też posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów i materiałów.
Inną formą opodatkowania, z której mogą skorzystać wynajmujący pokoje, jest opłacanie podatku w formie karty podatkowej. Niestety, z tej formy nie skorzystają wszyscy, lecz tylko ci podatnicy, którzy spełniają określone warunki. Kartą podatkową mogą być bowiem opodatkowane usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12. W tym wypadku stawki karty będą zróżnicowane. Najniższe w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców (od 53 do 118 zł), wyższe w miejscowościach od 5 do 20 tys. (od 95 do 206 zł) i najwyższe w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców (od 184 do 370 zł). Ile zapłacimy, nie zależy jednak od tego, ile zarobimy. O wysokości karty zdecyduje w decyzji naczelnik urzędu skarbowego.
Co istotne, określone w ten sposób stawki podatku będą dotyczyły działalności wykonywanej przy zatrudnieniu nie więcej niż dwóch pracowników lub dwóch pełnoletnich członków rodziny (nie wyłączając małżonka). Wynika to z objaśnień do części XII tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej.
Podatnicy płacą podatek w tej formie bez wezwania na rachunek urzędu skarbowego do 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień do 28 grudnia.
Karta podatkowa wydaje się najprostszą formą opodatkowania. Płacący ją podatnicy zwolnieni są bowiem z obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań rocznych, a także deklaracji o wysokości uzyskanych dochodów i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jedynym ich obowiązkiem jest wydawanie – na żądanie klienta – rachunku lub faktury, stwierdzających sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi. Konsekwentnie muszą przechowywać kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym je wystawili.
W tym wypadku, podobnie jak przy ryczałcie, trzeba złożyć wniosek o zastosowanie tej formy opodatkowania. Obowiązują tu te same terminy co przy wyborze ryczałtu ewidencjonowanego.
Podatnicy wynajmujący pokoje mogą także, jeśli nie zdecydują się na wybór innej formy opodatkowania, opłacać podatek na zasadach ogólnych określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wtedy podatek płacony jest jako podatek liniowy (ze stawką 19 proc.) albo według skali podatkowej (19, 30 lub 40 proc., w zależności od wielkości dochodu). W tym wypadku przychód mogą pomniejszyć o koszty jego uzyskania (czyli o wydatki związane z prowadzeniem pensjonatu czy domu, w którym wynajmują pokoje). Możliwości takiej nie ma przy formach zryczałtowanych. Niestety, przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych trzeba prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.