[b]Przedsiębiorcy mają wątpliwości co do skutków darowizny przedsiębiorstwa w podatku dochodowym po stronie darczyńcy. Często darowizna ta oznacza, że darczyńca zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej. Czy w związku z tym ma obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego i rozliczenia zryczałtowanego 10-proc. podatku od dochodu wynikającego z tego remanentu? [/b]

Sporządzenie remanentu likwidacyjnego będzie w tym wypadku obowiązkowe, ale podatek wystąpić nie musi. Jeśli bowiem przedsiębiorstwo zostanie przekazane w darowiźnie przed zgłoszeniem likwidacji działalności gospodarczej, to w dniu likwidacji przedsiębiorca nie będzie miał na stanie żadnych składników majątku podlegających spisowi i wartość remanentu likwidacyjnego wyniesie 0 zł, i w efekcie nie powstanie obowiązek zapłaty podatku.

Potwierdzają to wyjaśnienia organów podatkowych, np. pismo [b]Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 27 lipca 2007 r. (OG/005/67B/PD I/415-15/2007[/b]).

Niestety, w związku z darowizną powstanie obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów. Jak wyjaśniła [b]Izba Skarbowa w Gdańsku w piśmie z 26 kwietnia 2007 r. (BI/4117-0017/07)[/b]: „Podatniczka jest zobowiązana do dokonania korekty kosztów zakupu towarów handlowych będących przedmiotem darowizny, gdyż poniesione wydatki na ich nabycie z chwilą przekazania nie pozostają w związku z przychodami. Korekty należy dokonać pod datą przekazania w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów zapisem ze znakiem minus (–) lub kolorem czerwonym (...) Jako wartość korygowaną należy wykazać łączną wartość (w cenie zakupu) towarów będących przedmiotem darowizny”.

Według izby obowiązek korekty dotyczy też wartości przekazanego w darowiźnie wyposażenia. Skutkiem podjęcia decyzji o wycofaniu go z działalności jest obowiązek korekty kosztów (w kolumnie 14 księgi) w wysokości łącznej wartości (w cenach zakupu) przekazanego wyposażenia.

Zdaniem izby wynika to z treści art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wyłącza z kosztów podatkowych wydatki poniesione na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, niezaliczanych do środków trwałych, w wypadku stwierdzenia, że nie są one wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.

Darczyńca nie ma natomiast obowiązku korygowania kosztów o wydatki poniesione na nabycie środków trwałych (ani o naliczone odpisy amortyzacyjne).