[b]Tak[/b], jeśli obdarowany przejmuje długi i ciężary albo zobowiązania darczyńcy.
PCC podlegają tylko te czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione w art. 1 ustawy regulującej ten podatek. W pkt 1 lit. d) znajdziemy umowy darowizny, ale tylko w części dotyczącej przejęcia długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Oznacza to, że zbycie w drodze darowizny przedsiębiorstwa bez długów i ciężarów nie jest opodatkowane PCC.
W przeciwnym razie podstawą opodatkowania darowizny PCC jest – zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy – wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego.Z art. 7 ust. 1 pkt 2 wynika, że stawka podatkowa wynosi od umów darowizny:
- 2 proc. – przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym;
- 1 proc. – przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych.W świetle art. 4 pkt 3 obowiązek zapłaty tego podatku ciąży na obdarowanym.