[b]Pracownica jest zatrudniona w naszej firmie na pół etatu na stanowisku sekretarki (jesteśmy dużą korporacją zatrudniającą ponad 100 osób). Jednocześnie po godzinach pracuje jeszcze w innym przedsiębiorstwie jako recepcjonistka. Ostatnio zachorowała. Przedstawiła zaświadczenie lekarskie i nie przychodziła do pracy. Ale w czasie absencji widziano ją normalnie pracującą u drugiego pracodawcy. Czy nie powinna i jemu przedstawić zwolnienia i zostać w domu? Pracownica twierdzi, że musiała iść do drugiej firmy, bo nie miała dwóch zaświadczeń.[/b]

Osoba zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy powinna od lekarza orzekającego o niezdolności do pracy otrzymać odpowiednią liczbę zaświadczeń. Druki powinny zostać wypełnione osobno dla każdej firmy. Przy czym to chory musi poprosić o wystawienie więcej niż jednego zaświadczenia.

Co istotne, zaświadczenie lekarskie dla kolejnego płatnika zasiłku, potwierdzające wcześniej orzeczoną dla innego płatnika niezdolność do pracy, może być wystawione na wniosek ubezpieczonego w terminie późniejszym.

Zaświadczenie lekarskie wystawia lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer lub felczer prowadzący leczenie na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia.

Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.

Jeśli w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim w jednej firmie pracownik wykonuje pracę zarobkową gdzie indziej, to uzyskiwanie przychodów pozbawia go prawa do świadczeń chorobowych. Dlatego nie powinien pracować, lecz przedstawić zaświadczenia lekarskie u każdego płatnika.

Natomiast pracodawca, który podejrzewa, że pracownik w okresie choroby świadczy pracę w innym przedsiębiorstwie, ma podstawy, aby przeprowadzić kontrole prawidłowości wykorzystywania zaświadczenia lekarskiego. Dotyczy to zakładów, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, czyli takich jak czytelnik (duża korporacja).

Tak wynika z rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8AB309FAA70A31187525ABD274663F3F?id=79144]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.)[/link][/i]