Decyzję w tej sprawie ogłosi jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Gospodarki. Instytut Paliw i Energii Odnawialnej odpowiada za realizację czterech działań z programu „Infrastruktura i środowisko”. Ich łączny budżet na lata 2007 – 2013 to prawie 3 miliardy złotych. Pieniądze te są jednak wydawane zbyt wolno. Dlatego Ministerstwo Gospodarki, które nadzoruje instytut, zdecydowało o przejęciu jego kompetencji – wynika z naszych informacji.

– Jest wiele powodów takiej decyzji. Najważniejszy to problemy z oceną wniosków, brak kompetencji urzędników, problemy finansowe tej instytucji, ale także kwestie personalne i polityczne – twierdzi nasz informator.

O tym, że Instytut zostanie odsunięty od wydawania unijnych funduszy, świadczy też przełożenie drugiego konkursu na nowe inwestycje w produkcję energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych, który był planowany na styczeń tego roku. Na stronie Instytutu widnieje informacja, że konkurs został „wstrzymany do odwołania”.

– Przymiarki do odsunięcia instytutu od realizacji unijnych programów trwają od pewnego czasu. Patrzymy na tempo wdrażania przez niego unijnych działań i nie jest ono zadowalające. Nie znam jednak ostatecznej decyzji, jaką podjęło w tej sprawie Ministerstwo Gospodarki – komentuje wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.

Wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii (działanie 9.4) to najważniejszy program wdrażany przez Instytut. Jego budżet opiewa na ponad 546 milionów euro. Dotąd z tego działania przeprowadzono tylko jeden konkurs – w kwietniu ubiegłego roku. W ramach niego przyznano dotacje na 742 milionów złotych, głównie dla farm wiatrowych. W drugim naborze do rozdysponowania na dotacje będzie 550 milionów złotych.

Instytut ogłosił w ubiegłym roku także konkurs na dofinansowanie nowych inwestycji w branży biopaliwowej. Budżet programu wynosi 92 miliony euro. Z naszych informacji wynika, że nie cieszy się on jednak zainteresowaniem przedsiębiorców.

Nie uruchomiono jeszcze funduszy z działania 9.6 – budowa sieci ułatwiających odbiór energii ze źródeł odnawialnych i działania 10.3 – rozwój przemysłu dla odnawialnych źródeł energii.

– Zależy nam na efektywnym wdrażaniu unijnych programów, dlatego uważam, że obecny system wydawania funduszy można jeszcze poprawić – dodaje Adam Zdziebło.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=m.kozmana@rp.pl]m.kozmana@rp.pl[/mail][/i]